anulare cod tva

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

anulare cod tva

#1 Mesaj de cristeae »

Buna ziua, in urma anularii codului de tva (expirare sediu) se face ajustare de tva la stoc si mijlc.fixe?
O zi frumoasa tuturor.

buligat
Mesaje: 225
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Re: anulare cod tva

#2 Mesaj de buligat »

Da.

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: anulare cod tva

#3 Mesaj de cristeae »

Asa am zis si eu, dar patronul sustine ca nu si mi-a trimis acest articol:


) În cazul persoanelor impozabile a căror înregistrare în scopuri de TVA a fost anulată de organele fiscale
competente conform art. 316 alin. (11) lit. a)-e) și h) din Codul fiscal, nu se fac ajustări ale taxei aferente serviciilor neutilizate, bunurilor de natura stocurilor și activelor corporale fixe în curs de execuție (adică a bunurilor care nu reprezintă bunuri de capital).

b) Entitatea al cărei cod de TVA este anulat la cerere în vederea aplicării regimului special de scutire conform art. 316 alin. (11) lit. g) din Codul fiscal (nu depășește pragul de 220.000 lei) este obligată să ajusteze suma taxei deduse pentru bunurile de capital, mijloacele fixe, obiectele de inventar și mărfurile achiziționate, existente în sold/stoc la data anulării codului de înregistrare în scopuri de TVA. De asemenea, ajustarea se efectuează și pentru serviciile neutilizate.
Acum nu mai stiu cum este corect si cu atatea schimbari si termene sunt in ceata :

buligat
Mesaje: 225
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Re: anulare cod tva

#4 Mesaj de buligat »

Noi am avut codul de tva anulat (expirare sediu) in perioada aprilie -iulie 2017. Atunci cei de la ANAF ne-au zic ca trebuie sa facem ajustari , si le-am facut.

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: anulare cod tva

#5 Mesaj de cristeae »

La ce sector sunteti, de fapt cum este corect ?

buligat
Mesaje: 225
Membru din: Joi Oct 23, 2008 12:00 am

Re: anulare cod tva

#6 Mesaj de buligat »

Nu sunt din Bucuresti. Puteti merge si sa intrebati.
Am facut ajustarile cand s-a anulat codul de tva , in aprilie ,iar in iulie cand am redevenit platitor de tva am recuperat tva -ul din ajustari, nu e chiar recuperat, s-a compensat .

cristeae
Mesaje: 795
Membru din: Mar Feb 27, 2007 12:00 am

Re: anulare cod tva

#7 Mesaj de cristeae »

In aprilie ati platit tva rezultat din ajustari ?
Multumesc.

Scrie răspuns