Configurare program - service auto

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Configurare program - service auto

#1 Mesaj de rovidg116 »

Buna seara.

Cum ar trebui sa configurez programul pentru a permite urmatoarele :
- piesele utilizate la reparatii se "vand" la client cu pret diferit fata de pretul de achizitie. Practic, firma obtine anumite discounturi de la furnizori, pe care le imparte intre el si client, deci clientul nu este pagubit fata de pretul practicat de oricare magazin de piese auto (nu i se va merita sa cumpere piesele de altundeva iar la noi sa fie doar reparatia propriuzisa).
- piesele nu vor avea aceeasi pret de "vanzare" catre fiecare client, deci utilizarea pretului cu amanuntul pica (preturile vor fi diferentiata dupa mai multe criterii, de ordin intern, de exemplu, fidelizarea clientului, contract pentru mai multe masini ale clientului etc.). Eventual, daca as putea sa stabilesc pretul individual, la intocmirea documentelor, similar cu vanzarea tip "en-gros".
- piesele vor trebui sa figureze pe un deviz (m-am gandit sa utilizez sectiunea de comenzi pentru asta) - va fi ok?
- manopera va fi pozitie separata pe factura.
- se doreste ca pe factura sa apara fiecare piesa montata, deci nu numai denumirea generica de "piese conform deviz".

Am facut probe, dar ... pana acum fara rezultat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Configurare program - service auto

#2 Mesaj de tomac »

evidență în preț de achiziție
piesele puse ca marfă
lucrul pe comenzi.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Re: Configurare program - service auto

#3 Mesaj de rovidg116 »

Multumesc.

Deci la gestiuni - tip gestiune aleg cantitativ-valoric si fara bifa la pret de vanzare ?

La dimineata o sa incerc inca o data asa. Practic asta a fost prima optiune si la mine, dar probabil nu am facut ceva bine, pentru ca nu m-a lasat sa trec pret de vanzare.
Acum am bifa la pret de vanzare, deci am setata pretul cu amanuntul, dar asa e un pic greoaie operarea. Practic, mereu trebuie sa schimb pretul, functie de client.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Configurare program - service auto

#4 Mesaj de herganiec »

Cand faceti receptia la piese, ulei,etc (la marfa) puneti un adaos maxim cu care va ganditi ca ati vinde-o.
Cand o vindeti unui client o dati cu acelasi pret de vanzare dar uteti sa ii faceti separat in factura o pozitie de discount in procent sau suma din valoarea totala a facturii sau doar a unei pozitii din factura.
ex. Bieleta antiruliu... pret ach 50lei...... pret vanzare 75lei
Daca cuiva vreti sa o vindeti cu 55lei.. ii aplicati direct discount in suma de 20lei(pe factua) fara sa modificati pretul de vanzare.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Configurare program - service auto

#5 Mesaj de tomac »

Prețul de vânzare se trece în articole sau în ecranul prețuri de vânzare ce se poate deschide în intrări.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns