taxe salarii part time

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
mihaic488
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

taxe salarii part time

#1 Mesaj de mihaic488 »

Buna, am 3 salariati cu part time 2 ore dar unul are un contract cu 8 ore in alta parte. Imi calculeaza pentru toti la fel taxele la salarii. Pt. cel cu 8 ore nu imi calculeaza corect. Cei doi au functia de baza bifata, celalalt nu. Sa modific manual declaratia 112 ? din august nu mi-a calculat corect.... ce pot sa fac? Multumesc !

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: taxe salarii part time

#2 Mesaj de cernatv »

Să intri la Salariaţi>Detalii şi să pui bifa la ultima căsuţă din partea de sus pentru salariatul ce mai are şi 8 ore în altă parte.
Să faci rectificative la D112 din august până acum şi să-ţi recuperezi banii de la ministerul hoţilor.
Şi vezi la Salariaţi>Adeverinţe ce declaraţie trebuia să-i soliciţi angajatului în cauză lunar.

oporanus
Mesaje: 74
Membru din: Joi Noi 28, 2013 9:24 am

Re: taxe salarii part time

#3 Mesaj de oporanus »

Buna ziua

Incepand cu luna august angajatorii plateau pentru salariatii cu part time contributii ca la 8 ore.
Din cate observ acum, salariatilor li se retin acum contributiile la 8 ore.
Sa inteleg ca daca lucrez part time si nu mai am alt job voi primi mai putini bani decat pana acum, ba mai mult un salariat angajat cu 2 ore cu sal minim pe economie, mai aduce niste bani de acasa?
La un sal brut de 1900 cu norma intreaba primesc in mana 1162 si mi se retin 738, iar la un sal brut de 950, part time primesc in mana 285 si mi se retin 665ron.
Calculez eu ceva gresit sau asta este realitatea?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: taxe salarii part time

#4 Mesaj de balazse »

Citeste cele postate pe blog (nu prea s-a schimbat nimic de atunci, ci doar s-a transferat contributiile de la anagajator la angajat):
http://www.sagasoftware.ro/?p=1918

oporanus
Mesaje: 74
Membru din: Joi Noi 28, 2013 9:24 am

Re: taxe salarii part time

#5 Mesaj de oporanus »

Deci sa inteleg ca ceea ce am scris este corect.

La 2,4 sau 6 ore se va retine la fel ca la 8 ore, in cazul in care nu mai exista si alt contract de munca sau nu se incadreaza in una dintre exceptii!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: taxe salarii part time

#6 Mesaj de balazse »

Exact, daca nu depune declaratia ca obtine venituri la nivel de 1.900 lei atunci se va calcula la minim pe economie (1.900 lei)

stoicie
Mesaje: 93
Membru din: Mar Iul 05, 2016 5:32 pm

Re: taxe salarii part time

#7 Mesaj de stoicie »

Daca am un salariat cu o fractiune de norma de 5 ore/ sapat ( adica echivalentul la 1/ora zi, 20 ore sapt ) si este angajat cu 8 ore la alta societate plateste contributii normal la timpul lucrat? Corect? Multumesc!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: taxe salarii part time

#8 Mesaj de cernatv »

Da, dacă îţi dă porcăria aia de declaraţie să o pui la dosar.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: taxe salarii part time

#9 Mesaj de balazse »

Pentru StoiciE
N-are nici o legatura faptul ca mai are inca un contract de 8 ore/zi, important este sa obtina minim un venit din salarii de minim pe economie (1.900 lei).
De ex: la 5 ore/sapt poate sa obtina venit de 300 lei, dar la contractul de 8 ore obtine numai 1.200 lei (are CFP sau absenta nemotivata, care nu se considera suspendare, adica nu a fost transmis prin ReviSal) atunci v-a platii in ambele locuri la nivel de 1.900 lei, exceptie facand daca CFP a fost considerat perioada suspendata.

Scrie răspuns