casare ob inventar in folosinta

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
fsv1996
Mesaje: 25
Membru din: Vin Ian 12, 2018 11:27 am

casare ob inventar in folosinta

#1 Mesaj de fsv1996 »

Rog ajutor in urmatoarea problema
1. pentru ca obiectele de inventar in folosinta nu au fost inregistrate in program , am facut preluarea acestora prin operatii speciale, devalidand apoi notele ca sa nu - mi influenteze balanta.Le vizualizez corect pe gestiuni in situatii ob inv in folosinta. Pana acici totul e ok .
2, Dupa inventarierea din dec 2017 , trebuie sa casez o parte din aceste bunuri preluate .Problema este ca daca incerc prin casarea clasica -alte op cu stocuri, dare in folosinta ob de inv-casare nu le regasesc decat pe cele care au fost introduse in anul 2017 prin intrari

va rog o parere

fsv1996
Mesaje: 25
Membru din: Vin Ian 12, 2018 11:27 am

Re: casare ob inventar in folosinta

#2 Mesaj de fsv1996 »

chiar am nevoie de ajutor !
Tomac, Septimiuv, Balasze, Herganiec...... va rog dati-mi o solutie salvatoare !

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8249
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: casare ob inventar in folosinta

#3 Mesaj de herganiec »

la incarcare pe operatii speciale a ob de inventar, contul trebuei sa fie 303 iar pt descarcare cantitate sa fie 606.
Am testat acum si e ok cu incarcarea daca e 303.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: casare ob inventar in folosinta

#4 Mesaj de balazse »

Pentru AiordachioaieC567
Scuze, dar fiecare raspunde cand poate si cand stie.
De ce nu ai procedat sa faci o dare in folosinta cu o data anterioara inceperii utilizarii programului fara sa te bagi la operatii speciale?
Adica, exact asa cum procedezi pentru facturile pentru clienti/furnizori (in meniul iesiri/intrari).

fsv1996
Mesaje: 25
Membru din: Vin Ian 12, 2018 11:27 am

Re: casare ob inventar in folosinta

#5 Mesaj de fsv1996 »

Multumesc pt ajutor
Sunt convinsa ca sunt multe solicitari pe forum si sunteti aglomerati, mai ales in perioada asta de deruta legislativa/fiscala.
Am folosit meniul operatii speciale pt ca asa am gasit pe forum (indicatii pentru aceasta spetza) iar conturile au fost 303 si 603, note pe care le-am sters ulterior inchiderii de luna.
Acum cred ca ar trebui sa le sterg ( din operatii speciale ) si sa le introduc in intrari cu o data anterioara preluarii programului. E bine asa ? .....e ceva volum de munca si as vrea sa merg la sigur de aceasta data


MUltumesc echipei ( Balazse si Herganiec)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: casare ob inventar in folosinta

#6 Mesaj de balazse »

Deschizi o firma noua numit "Test" unde introduci asa cum ti-am mentionat si vezi daca functioneaza sau nu.
Atentie, ca o data validat nu il mai modifici (asa ca il verifici de cateva ori inainte de validare). :wink:

Scrie răspuns