achizitie intracomunitara

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
muresanv89
Mesaje: 65
Membru din: Vin Apr 04, 2014 12:22 pm

achizitie intracomunitara

#1 Mesaj de muresanv89 »

un PFA a achizitionat utilaje(presa de balotat) de la o societate care are sediul in Romania iar depozitul de unde livreaza utilajele este in UNGARIA unde are inregistrat si cod tva de Ungaria.
Factura este intocmita in limba maghiara ,tradusa in limba romana si pe care scrie "BUNURI SCUTITE DE TVA CF.DIRECTIVEI UE 112/2006, TAXARE INVERSA
Inrebarea mea este daca receptia o fac prin taxare inversa iar decontul special 301 cum naiba il intocmesc , trebuie sa fac si Dec 390YES?
Va rog poate ma ajutati si pe mine, la finante asistenta contribuabili mi-a spus ca trebuie sa fac cu taxare inversa, proectantul care a facut documentatia de accesare fonduri europene a spus ca nu trebuie cu taxare inversa. Sunt in ceata totala.
Va multumesc de ajutor.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: achizitie intracomunitara

#2 Mesaj de paturcai »

Declaratia 390 o face numai o entitate care este inregisatrata in scopuri de TVA. Numai in aceasta situatie trebuie sa faceti taxare inversa. Pana la 10.000 EUR nu aveti obligatia inregistrarii in scop de TVA:
Art. 268 Cod Fiscal:
"(4) Prin exceptie de la prevederile alin. (3) lit. a), nu sunt considerate operatiuni impozabile in Romania achizitiile intracomunitare de bunuri care indeplinesc urmatoarele conditii:
a) sunt efectuate de o persoana impozabila care efectueaza numai livrari de bunuri sau prestari de servicii pentru care taxa nu este deductibila sau de o persoana juridica neimpozabila;
b) valoarea totala a acestor achizitii intracomunitare nu depaseste pe parcursul anului calendaristic curent sau nu a depasit pe parcursul anului calendaristic anterior plafonul de 10.000 euro, al carui echivalent in lei este stabilit prin normele metodologice."

Normele metodologice de aplicare a art. 268 precizeaza referitor la conditia de inregistrare in scopuri de TVA:
"(8) In cazul in care plafonul pentru achizitii intracomunitare de bunuri este depasit, persoana prevazuta la art. 268 alin. (4) lit. a) din Codul fiscal, care nu este inregistrata in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal, trebuie sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA conform art. 317 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal. Inregistrarea va ramane valabila pentru perioada pana la sfarsitul anului calendaristic in care a fost depasit plafonul de achizitii si cel putin pentru anul calendaristic urmator sau, dupa caz, pana la data la care persoana respectiva se inregistreaza in scopuri de TVA conform art. 316 din Codul fiscal, daca aceasta data este anterioara acestui termen."
Cum dvs. nu ati depasit acest plafon, nu aveti obligatia sa va inscrieti in scopuri de TVA conform art. 317 din Codul fiscal.
Daca PFA ne este inregistrata in scop de TVA (platitor de TVA) atunci nu se depune 390.
Se depune 301 si suma din declaratia 301 se achita catre Bugetul de Stat.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

muresanv89
Mesaje: 65
Membru din: Vin Apr 04, 2014 12:22 pm

Re: achizitie intracomunitara

#3 Mesaj de muresanv89 »

multumesc de raspuns, nu am fost destul de explicita - PFA-ul respectiv este inregistrat in scopuri de tva dar numai pentru achizitii intracomunitare , pentru restul activitatii nu este platitor de tva.
Factura de achizitie este fara tva iar valoarea utilajului (presa de balotat) este de 85.324,47 lei.
Cu toate ca este din Ungaria pretul de cumparare este in RON dar nu asta este problema.
Dupa cate am inteles trebuie sa plateasca TVA aferent achizitiei cumparatorul?. conform directivei 112/2006. TVA este atat de stufos ca nu sti unde incepe si unde se termona.
Mii de multumiri.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: achizitie intracomunitara

#4 Mesaj de paturcai »

Da, depuneti 301 si platiti TVA rezultat prin aplicarea cotei de TVA in vigoare la data achizitiei in Romania (19%)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

rusus292
Mesaje: 29
Membru din: Mie Apr 13, 2016 4:00 pm

Re: achizitie intracomunitara

#5 Mesaj de rusus292 »

Buna ziua,
Am acelasi tip de achizitie descris initial, diferenta este ca achizitia a fost facuta de un I.I. inregistrat ca platitor de TVA, cu declarare trimestriala. Intrebarea mea este daca fac inregistrarea cu taxare inversa si declar in 390, si apoi trec cu TVA-ul la luna incepand cu 01.06.2019 (achizitia a fost facuta in luna mai 2019).
Va multumesc anticipat pentru timpul acordat.
Numai bine si spor in toate!

marcua449
Mesaje: 31
Membru din: Vin Mar 17, 2017 2:09 pm

Re: achizitie intracomunitara

#6 Mesaj de marcua449 »

Da lunar de la 01.06.2019

Scrie răspuns