MARFA DISTRUSA LA TRANSPORT

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
velescuo239
Mesaje: 89
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

MARFA DISTRUSA LA TRANSPORT

#1 Mesaj de velescuo239 »

Am o firma de transport care a transportat materiale de constructii pt.un beneficiar.
Din vina soferului meu care nu a asigurat bine marfa, o parte din ea a fost distrusa( a cazut din camion).
marfa distrusa a fost facturata de beneficiar catre firma mea de transport ca si marfa distrusa
cum intregistrez factura cu marfa distrusa si daca tva ul aferent este deductibil? (marfa nu este a mea, eu doar am transportat o)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: MARFA DISTRUSA LA TRANSPORT

#2 Mesaj de tomac »

Pe despăgubiri, pe 6581. În mod normal putea să o factureze ca despăgubire, fără TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

velescuo239
Mesaje: 89
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: MARFA DISTRUSA LA TRANSPORT

#3 Mesaj de velescuo239 »

Cred ca te referi la art 286, alin.4, lit.b
ART. 286 - Baza de impozitare pentru livrări de bunuri și prestări de servicii efectuate în interiorul țării
4) Baza de impozitare nu cuprinde următoarele:
b) sumele reprezentând daune-interese, stabilite prin hotărâre judecătorească definitivă/definitivă și irevocabilă, după caz, penalizările și orice alte sume solicitate pentru neîndeplinirea totală sau parțială a obligațiilor contractuale, dacă sunt percepute peste prețurile și/sau tarifele negociate;
dar in cazul in care ramane factura cu tva, tva ul respectiv este nedeductibil sau....?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: MARFA DISTRUSA LA TRANSPORT

#4 Mesaj de tomac »

Dacă este pentru despăgubiri ar trebui să o anuleze sau să o storneze și să o refacă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

velescuo239
Mesaje: 89
Membru din: Mar Feb 12, 2008 12:00 am

Re: MARFA DISTRUSA LA TRANSPORT

#5 Mesaj de velescuo239 »

merci :roll:

Scrie răspuns