plata furnizor cu numerar

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stateg764
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 19, 2017 11:35 am

plata furnizor cu numerar

#1 Mesaj de stateg764 »

Buna ziua!

Este corecta plata unui furnizor (factura de 16000 lei, peste plafonul de casa admis de lege) cu FV depusa direct in contul lui de banca ? In situatia aceasta este corecta inregistrarea 401= 5311?

pomparaus
Mesaje: 4133
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: plata furnizor cu numerar

#2 Mesaj de pomparaus »

Plata furnizor cu foaie de varsamant (esti asociatie sau SRL?!, ii alimentezi contul lui bancar??).
Un furnizor se achita fie cu OP banca-banca , fie cu numerar cu chitanta de incasare de la furnizor, dar nu mai mult de 5000 lei (o factura cu valoare >10000 lei se achita fractionat - prima transa 5000 lei, restul facturii se achita obligatoriu prin banca).
Vorbesti de plafon de casa admis de lege? Nu mai exista plafon de casa de ani buni, singura conditie e ca acei bani din casa sa ii ai la control.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: plata furnizor cu numerar

#3 Mesaj de roncovf »

@stateg764, e cumva "semi-legal", pentru ca nu se aplica limitari la: "depunerea de numerar în conturile deschise la instituţiile de credit sau la instituţiile care prestează servicii de plată şi care sunt autorizate de Banca Naţională a României, inclusiv în automatele de încasări în numerar", iar legea nu face precizare ca e vorba de contul clientului sau al furnizorului.

@pomparaus, ce e asa de iesit din comun sa depui bani cu foaie de varsamant direct in contul furnizorului? De ce ar trebui sa fie asociatie ca sa faca asta?

pomparaus
Mesaje: 4133
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: plata furnizor cu numerar

#4 Mesaj de pomparaus »

Vorbeam strict de plata unei facturi.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: plata furnizor cu numerar

#5 Mesaj de roncovf »

Pai asta e topicul.

Scrie răspuns