spatiu concesionat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stoicie
Mesaje: 93
Membru din: Mar Iul 05, 2016 5:32 pm

spatiu concesionat

#1 Mesaj de stoicie »

Buna ziua ! Am un SRL care activeaza in domeniul medical si are un spatiu inchiriat de la (Institutie a Statului) unde presteaza servicii.
A primit o adresa de la taxe si ipmozite cu valoarea de inventar a spatiului concesionat este de 54500,50, unde ultima reevaluare s-a facut la 31.12.2017. Intrebarea mea este, eu inregistrez suma aceasta undeva? Mentionez ca eu inregistrez suma cu chiria luna de 400 lei la: 5311 - 612 redevente.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: spatiu concesionat

#2 Mesaj de balazse »


Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25999
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: spatiu concesionat

#3 Mesaj de tomac »

Legat de concesiuni, problema e așa:
Concesiunile primite se reflectă ca imobilizări necorporale atunci când contractul de concesiune stabilește o durată și o valoare determinate pentru concesiune. Amortizarea valorii concesiunii urmează a fi înregistrată pe durata de folosire a acesteia, stabilită potrivit contractului. În cazul în care contractul prevede plata periodică a unei redevențe/chirii, și nu o valoare amortizabilă, în contabilitatea entității care primește concesiunea, se reflectă cheltuiala reprezentând redevența/ chiria, fără recunoașterea unei imobilizări necorporale.
Ca urmare dacă am un contract de concesiune pe o sumă care se achită treptat atunci înregistrez prin 205 și amortizez pe durata contractului. Înregistrarea se face 205=167
plata 167=5311/5121 după caz
Dacă nu are o valoare determinată atunci e vorba de redevență (chirie) și se recunoaște la plată lunar.
Trebuie analizat contractul de concesiune.
În cazul de față, probabil e vorba de comunicarea valorii fiscale de impunere a spațiului, pentru că în situația clădirilor proprietatea statului concesionate unor terți aceștia din urmă datorează impozitele și taxele locale.
Nu se înregistrează în contabilitatea firmei care a primit în concesiune.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stoicie
Mesaje: 93
Membru din: Mar Iul 05, 2016 5:32 pm

Re: spatiu concesionat

#4 Mesaj de stoicie »

In primul rand va multumesc mult pentru sfaturi, promptitudine si timpul acordat.
Este vorba despre o imobilizare corporala, conform raportului de evaluare , un spatiu al unei Institutii Publice, unde obiectul contractului de concesiune este un spatiu in suprafata de x mp , cu o durata de 25 de ani, incepand cu 01.09.2005.
Pretul concesiunii este redeventa valorica anuala de x lei mp, a platit o garantie pe un an de zile. Mentionez ca concesionarul plateste lunar plata redeventei, si da aveti dreptate plateste impozit la cladire odata pe an. Din ce m-am documentat, nu se inregistreaza amortizare lunara. E corecta inregistrarea platii redeventei lunare, 612-5311 si platii impozitului cladire 635-5311, avand in vedere ca plateste cu ch.
Multumesc mult !

Scrie răspuns