REGISTRU DE EVIDENTA FISCALA

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
peticae228
Mesaje: 91
Membru din: Lun Iun 28, 2010 12:00 am

REGISTRU DE EVIDENTA FISCALA

#1 Mesaj de peticae228 »

Dupa calculul impozitului pe profit, am validat, si in Articole contabile am modificat nota contabila 691 = 441 cu o suma mai mare, intrucat in declaratia 101 la Randul 8 "Elemente similare veniturilor" am bagat de mana o suma pe care programul nu are cum sa o preia, astfel am calculat manual impozitul aferent venitului respectiv si l-am adaugat la nota contabila, insa dupa aceasta modificare la listarea Registrului de evidenta fiscala imi apare fix impozitul calculat manual la "Impozit pe profit de inregistrat" cu minus. La fiecare trimestru din 2017 am modificat nota contabila a impozitului pe profit si se modifica doar "Impozit pe profit contabilizat" iar la "Impozit pe profit de inregistrat" ramanea 0. Cum as putea sa fac sa dispara suma cu minus din registrul de evidenta fiscala?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: REGISTRU DE EVIDENTA FISCALA

#2 Mesaj de septimiuv »

Tipărește-l înainte să modifici nota manual.

În altă ordine de idei poți introduce și elemente asimilitate .... dacă te poziționezi pe ultimul rând de cheltuială/venit și apeși tasta „jos”.

peticae228
Mesaje: 91
Membru din: Lun Iun 28, 2010 12:00 am

Re: REGISTRU DE EVIDENTA FISCALA

#3 Mesaj de peticae228 »

Unde va referiti ca pot introduce elementele similare in registrul de evidenta fiscala sau in declaratia 101? Am incercat in ambele dar nu gasesc tasta "jos"

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: REGISTRU DE EVIDENTA FISCALA

#4 Mesaj de septimiuv »

Las-o așa dacă nu găsești tasta.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: REGISTRU DE EVIDENTA FISCALA

#5 Mesaj de balazse »

Pentru PeticaE228
ver 3.0.452 din 10.02.2015
2. In tabelele de cheltuieli si venituri pentru calculul impozitului pe profit din ecranul "Inchidere luna" se pot adauga pozitii noi cu tasta sageata-jos. Aceste pozitii se sterg automat daca nu vor avea completate sume. Optiunea este utila pentru adaugarea elementelor similare cheltuielilor sau veniturilor in calculul impozitului. De asemenea, s-a introdus o rubrica pentru completarea impozitului pe profitul reinvestit.

peticae228
Mesaje: 91
Membru din: Lun Iun 28, 2010 12:00 am

Re: REGISTRU DE EVIDENTA FISCALA

#6 Mesaj de peticae228 »

Multumesc frumos! Am gasit tasta si e ok acum!

Scrie răspuns