comert on line

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
aiordachioaiec139
Mesaje: 27
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:25 pm

comert on line

#1 Mesaj de aiordachioaiec139 »

Buna ziua,
Firma din Romania( neplatitoare de tva), comanda marfa direct la furnizori ( din China) , plateste marfa , iar marfa este livrata de furnizor direct clientului fara a mai tranzita Romania in diferite locatii UE sau non UE.
1, avand in vedere ca marfa nu tranziteaza Romania, se inregistreaza achizitia marfii si se intocmeste NIR ?
2. cum se porcedeaza in cazul in care furnizorul NU VREA pur si simplu sa transmita factura? de fapt firma din Romania factureaza
si incaseaza de la client c/v marfii vandute dar nu are cum sa inregistreze achizitia pt ca furnizorul nu da factura ??? exista vreo solutie la aceasta situatie neobisnuita ?
Ultima oară modificat Vin Mar 30, 2018 9:02 am de către aiordachioaiec139, modificat 1 dată în total.

aiordachioaiec139
Mesaje: 27
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:25 pm

ajutor !

#2 Mesaj de aiordachioaiec139 »

Rog pe cei cu experienta in domeniu ( Tomac, Balazse, Herganiec, Septimiuv) sa nu ma uite !

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: comert on line

#3 Mesaj de roncovf »

Bravo, aiordachioaiec139, și cînd ți-ai luat windows-ul, tot așa, direct de la Bill Gates?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: comert on line

#4 Mesaj de balazse »

Pentru AiordachioaieC139
Fiecare dintre cei care raspund pe forum il fac in timpul liber si cand pot, asa ca ai rabdare.
De exemplu eu nu am treaba cu import, ca urmare nu prea am ce informatii sa iti dau, dar ma gandesc ca totusi acele bunuri sunt vamuite, iar fara factura nu se poate vamui, ca urmare comisionarul vamal detine factura si ii poti solicita.

Despre obligativitatea notei de receptie se poate citii postarea lui ApetreM aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?f=8&t=15934

aiordachioaiec139
Mesaje: 27
Membru din: Mar Sep 22, 2015 2:25 pm

Re: comert on line

#5 Mesaj de aiordachioaiec139 »

roncovf scrie:Bravo, aiordachioaiec139, și cînd ți-ai luat windows-ul, tot așa, direct de la Bill Gates?
cred ca esti un pic rautacios /rautacioasa roncovf........... sunt deschisa tuturor parerilor si sfaturilor, numai ca pe subiecte mai delicate de genul vanzare fara factura de achizitie sau altele de acest gen, sfaturile cele mai pertinente si indrumarea necesara am primit-o de la cei enumerati mai sus ! respect pentru ei !
daca ai experienta pe acest domeniu astept cu nerabdare parerea personala !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25964
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: comert on line

#6 Mesaj de tomac »

Discuții au mai existat pe forum despre spețe similare de aceea nu v-am răspuns.
E suficient să căutați termenul "amazon" pe forum.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

gavrism488
Mesaje: 5
Membru din: Mie Noi 23, 2016 12:13 pm

amazon

#7 Mesaj de gavrism488 »

Buna ziua, ma ajuta cineva?
Neplatitor TVA, cod ACI , inregistrez facturi de la amazon,facebook si google.
Cum se inregistreaza operatiunile, astfel ca D301 si D390 sa genereze corect?

Multumesc,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24145
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: comert on line

#8 Mesaj de balazse »

Te asiguri ca la furnizor sa fie selectat tara din UE (daca nu iti apare coloana in cauza, atunci mergi la "administrare" -> "configurare societati" -> pui bifa la "cu operatii in valuta").
Factura il introduci la "intrari-valuta", la tip alegi "T".
In D.301 la "cod pentru AIC" completezi cu CIF-ul primit pentru achizitii intracomunitare.
La depunerea declaratiilor sa te asiguri ca ai dreptul si pentru CIF-ul pentru achizitii intracomunitare.

Scrie răspuns