Prestare servicii informatice. Regim facturare

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
hidega
Mesaje: 14
Membru din: Joi Feb 01, 2018 2:21 pm

Prestare servicii informatice. Regim facturare

#1 Mesaj de hidega »

Buna ziua,

O firma platitoare de TVA din RO, efectueaza servicii informatice (realizare site, dezvoltare software) catre doua firme, una platitotare si cealalta neplatitoare de TVA din Marea Britanie.
Care este regimul de facturare si daca trebuie sa se inregistreze in programul M1SS?
Multumesc pentru raspunsuri.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25862
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Prestare servicii informatice. Regim facturare

#2 Mesaj de tomac »

Nu trebuie să se înregistreze în M1SS. Din câte știu eu acel regim este opțional.
Trebuie să se înregistreze în scop de TVA pentru operațiuni intracomunitare dacă serviciile sunt prestate către clienți din UE înregistrați în scopuri de TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pinteae
Mesaje: 2004
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Prestare servicii informatice. Regim facturare

#3 Mesaj de pinteae »

In opinia mea, trebuie sa te inregistrezi in M1SS, deoarece serviciile pe care le prestezi sunt furnizate pe cale electronica (art. 278 alin. (5) lit. h) si art. 315).
Ca atare, serviciile prestate catre firma platitoare de TVA, le vei factura in regim de scutire, fiind servicii intracomunitare, iar cele prestate catre neplatitoare de TVA le vei factura cu cota standard de TVA din UK de 20%.
Vei depune trimestrial declaratia D399 si vei achita TVA colectata, inscrisa in declaratie.
Eugen Pintea

hidega
Mesaje: 14
Membru din: Joi Feb 01, 2018 2:21 pm

Re: Prestare servicii informatice. Regim facturare

#4 Mesaj de hidega »

Multumesc!

Societatea romana poate sa emita factura de prestari electronice (catre o societatea fara cod de TVA din Marea Britanie) daca nu este inregistrat ca platitor de TVA in Romania?

pinteae
Mesaje: 2004
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Prestare servicii informatice. Regim facturare

#5 Mesaj de pinteae »

Daca nu esti platitor de TVA in RO, dar doresti sa prestezi servicii intracomunitare, pentru a fi inregistrat in VIES, trebuie sa soliciti cod de TVA pentru operatiuni intracomunitare.
Din cate stiu, pentru serviciile electronice, locul prestarii este intotdeauna in tara de origine a cumparatorului.
Eugen Pintea

hidega
Mesaje: 14
Membru din: Joi Feb 01, 2018 2:21 pm

Re: Prestare servicii informatice. Regim facturare

#6 Mesaj de hidega »

Ce parere aveti, daca fapta e consumata, adica patronul a emis factura inainte sa solicite cod de TVA in RO, catre o firma tot neplatitoare de TVA din UK. Ce consecinte va avea din punct de vedere fiscal?

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Prestare servicii informatice. Regim facturare

#7 Mesaj de robut »

Buna dimineata,
problema mea este tot despre prestari servicii intracomunitare de aceea nu deschid alt topic .
Firma cu cu cod special pentru operatiuni intracomunitare trebuie sa factureze unei persoane fizice din Franta si nu stiu ce cod fiscal trec pe factura , cel de la infiintare sau cel cu RO ?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25862
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Prestare servicii informatice. Regim facturare

#8 Mesaj de tomac »

Treceți-le pe amândouă :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Prestare servicii informatice. Regim facturare

#9 Mesaj de robut »

Glumiti d-le TomaC ?

gheorghei642
Mesaje: 707
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Prestare servicii informatice. Regim facturare

#10 Mesaj de gheorghei642 »

robut: Firmele neplatitoare de TVA care detin codul special, au practic doua numere de inregistrare: CUI-ul obisnuit (fara RO) si codul de inregistrare speciala (cu RO). Codul de inregistrare speciala (cel cu RO) se va utiliza pentru tranzactiile intracomunitare) iar pentru restul tranzactiilor, pe facturi se va mentiona CUI-ul obisnuit, de neplatitor de TVA.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Prestare servicii informatice. Regim facturare

#11 Mesaj de robut »

Gheorghei642, stiu acest lucru , am in portofoliu asemenea firme, insa este pentru prima data cand serviciul prestat este catre o persoana fizica din Franta. Am facturat cu CUI-ul obisnuit si doream sa stiu daca am procedat corect.

gheorghei642
Mesaje: 707
Membru din: Lun Mai 10, 2010 12:00 am

Re: Prestare servicii informatice. Regim facturare

#12 Mesaj de gheorghei642 »

robut: Asadar, trebuie sa analizezi daca beneficiarul serviciilor este persoana impozabila sau nu.
- daca este persoana impozabila atunci trebuie sa soliciti/utilizezi cod special de TVA.
- daca nu este persoana impozabila (de ex. fizica) atunci nu trebuie sa soliciti/utilizezi cod special de TVA.
Mentiune: daca se aplica regula de la art 278 alin (3) adica daca prestarea serviciilor se face catre o persoana neimpozabila, atunci nu exista obligatia de a solicita/utiliza cod special de TVA.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Prestare servicii informatice. Regim facturare

#13 Mesaj de robut »

Administratorul a zis ca va colabora cu persoane impozabile din Franta , asa ca a cerut cod special de tva, iar acum prima factura este catre o persoana fizica neimpozabila....nu le stiu pe toate , dar as dori ca cei care vor sa-si deschida o firma , sa faca niste cursuri cu notiunile elementare ca tare m-au sufocat :(
Multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Prestare servicii informatice. Regim facturare

#14 Mesaj de balazse »

Pentru RobuT
Nu cei care deschid firma ar trebui sa participe la curs (desi, nici pentru ei n-ar strica), dar macar administratorul ar trebui sa faca un curs. ;)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25862
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Prestare servicii informatice. Regim facturare

#15 Mesaj de tomac »

robut scrie: Mar Feb 08, 2022 1:40 pm Glumiti d-le TomaC ?
Nu glumesc. Înscrierea distinctă a celor două coduri pe factură nu înseamnă că fiscal se tratează altfel de cum ar trebui să fie tratată și declarată.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns