Reglare faacturi regularizare engie

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
stoicie
Mesaje: 93
Membru din: Mar Iul 05, 2016 5:32 pm

Reglare faacturi regularizare engie

#1 Mesaj de stoicie »

Buna ziua ! Am nevoie de putin ajutor, care este procedura de reglare a fact de regularizare engie... ?
Ex : Un SRL neplatitor de TVA are fact de plata 50 lei mai, iunie 70 le fact. curenta si total de plata cu tva (minus) - 20 lei, iulie 40 lei fact curenta - total de plata cu tva 20 lei. Cum fac reglarea si care suma o inregistrez la intrari, suma factura curenta sau total de plata? E ceva de imi sacapa mie si ce e cu acea bifa de la TVA? Simt ca o iau razna , am incercat si de la furnizori.
Multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Reglare faacturi regularizare engie

#2 Mesaj de balazse »

Tu inregistrezi "factura curenta".
"Total de plata" deja reprezinta evidenta platii, adica este posibil sa fi platit anterior in avans sau ai avut anterior o factura de minus sau o factura neachitata si atunci este normal ca acea rubrica sa fie diferita de "factura curenta".

stoicie
Mesaje: 93
Membru din: Mar Iul 05, 2016 5:32 pm

Re: Reglare faacturi regularizare engie

#3 Mesaj de stoicie »

Asa am facut, dar cum fac reglarea intre ele. Am avut situatie cant suma cu minus e mai mare, dar si suma cu minus sa fie mai mica decat urmatoarea facura . Si atunci e ceva ce imi scapa mie, am cautat si incercat toate variantele. Nu inteleg ce nu fac bine?
Multumesc foarte mult pentru ajutor !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Reglare faacturi regularizare engie

#4 Mesaj de balazse »

Daca suma cu minus este mai mare atunci inchizi doar partial din factura de plus, iar daca aplici "TVA la incasare" atunci pentru factura de minus scoti bifa de la "TVAi" si faci plata pentru factura de plus prin 581/999, si pe aceasi suma pentru factura de minus.

stoicie
Mesaje: 93
Membru din: Mar Iul 05, 2016 5:32 pm

Re: Reglare faacturi regularizare engie

#5 Mesaj de stoicie »

Asa am facut, firma nu este platitoare de TVA , chiar daca nu esti, trebuie sa pui bifa la ceva. Am incercat sa fac plata asa cum ati explicat, dar cred ca nu fac eu ceva bine. Am luat fisa de platitor si incerc sa sting platiille asa cum sunt acolo. Multumesc mult !

nituc966
Mesaje: 37
Membru din: Joi Dec 05, 2013 10:35 am

Re: Reglare faacturi regularizare engie

#6 Mesaj de nituc966 »

In evidenta contabila inregistrarile se fac document cu document, adica se inregistreaza fiecare factura, atat cele care contin consumul prezumat cat si cele de regularizare a consumului (numai cu diferenta). Urmariti ca soldul final din fiecare factura sa corespunda cu soldul contului contabil 401...

Scrie răspuns