Decizie accesorii Anaf

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
andrein63
Mesaje: 90
Membru din: Lun Ian 14, 2013 11:39 am

Decizie accesorii Anaf

#1 Mesaj de andrein63 »

Buna ziua,
Am primit de la Anaf o Decizie referitoare la obligatii accesorii reprezentand dobanzi si penalitati calculate pentru perioada 03.10.2017- 02.01.2018. Decizie este emisa cu data de 07.01.2018.Pot sa inregistrez aceste aceste dobanzi si penalitati la data primirii deciziei sau trebuie sa le cuprind in anul fiscal 2017.
Multumesc

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Decizie accesorii Anaf

#2 Mesaj de prunam »

:D ... eu zic sa "le prindeti" cand le achitati efectiv !

ivane20
Mesaje: 42
Membru din: Lun Ian 30, 2017 12:11 pm

Re: Decizie accesorii Anaf

#3 Mesaj de ivane20 »

daca nu sunt dif semnificative...se pot inregistra si la data primirii

nituc966
Mesaje: 37
Membru din: Joi Dec 05, 2013 10:35 am

Re: Decizie accesorii Anaf

#4 Mesaj de nituc966 »

Decizia de impunere accesorii reprezinta document justificativ pentru inregistrarea obligatiei. Cum operatiunile se inregistreaza in evidenta contabila, cronologic si sistematic, consider ca obligatiile trebuiesc inregistrate in data emiterii deciziei. indiferant de anul fiscal caruia apartin si indiferent daca obligatiile respective nu respecta realitatea juridica (de vazut principiul contabilitatii reglementata de pct. 57 din Reglementarile...aprobate prin OMFP nr. 1802/2014 . In cazul in care contestati decizia si castigati, pe baza hotararii instantei de judecata veti corecta obligatiile la nivelul celor stabilite de instanta. Daca le veti inregistra obligatiile tocmai la data platii incalcati principiul contabilitatii de angajamente, reglementat de actul normativ mentionat mai sus.
Sa auzim numai de bine.

prunam
Mesaje: 633
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: Decizie accesorii Anaf

#5 Mesaj de prunam »

@nituc966 : Asa e, dar in contabilitatea de zi cu zi e mai usor cum spun eu. De ce ? Sa spunem ca tinem contabilitatea la o firma careia i-a venit o decizie pt. dobanzi si penalitati - la firmele mele sumele sunt modice (intre 50 si 4-500 lei / acumulate pentru 4-5 luni) pentru ca am reusit sa-i responsabilizez si nu mai am nici o firma care are restante la ANAF - doar mici intarzieri la plata (achita pe 29 in loc de 25, niciodata nedepasind ultima zi a lunii). Avand in vedere acest lucru si faptul ca pe data de intai a fiecarei luni imi generez la toate firmele Fisele Sintetice vad exact ce sume se percep ca dobanzi si penalitati si le inregistrez contabil in data achitarii lor efective catre buget. De asta am zis sa le "prinda" cand le achita efectiv ! :D .. Bafta !

Scrie răspuns