achizitii din ue

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
orheane309
Mesaje: 2
Membru din: Vin Apr 20, 2018 9:17 pm
Localitate: gura humorului

achizitii din ue

#1 Mesaj de orheane309 »

buna ziua. sunt incepatoare in ceea ce priveste activitatea firmelor in ue. am urmatoarea situatie. firma neplatitoare tva, cu cod special tva achizitioneaza materiale din italia pe codul special de tva. facturile sunt emise cu tot cu tva( tva de italia in cota de 22%) bunurile nu parasesc teritoriul italiei si sunt folosite in lucrari de constructii acolo. cei de la asistenta contribuabili mi-au spus ca aceste achizitii nu le consider ca fiind intracomunitare. eu cum inregistrez aceste facturi? evidentiez separat tva sau trec la valoare si tva? ptr facturile de servicii care au evidentiat separat tva cum fac?
astept cu nerabdare raspuns pentru a putea inchide luna decembrie. va multumesc mult.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achizitii din ue

#2 Mesaj de tomac »

Ca factura, normală. Includeți TVA din Italia în prețul de achiziție. Nu sunt AIC și nu se declară în România. La fel și la serviciile facturate cu TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

orheane309
Mesaje: 2
Membru din: Vin Apr 20, 2018 9:17 pm
Localitate: gura humorului

Re: achizitii din ue

#3 Mesaj de orheane309 »

va multumesc!

ivana575
Mesaje: 141
Membru din: Vin Aug 15, 2008 12:00 am

Re: achizitii din ue

#4 Mesaj de ivana575 »

Am achizitionat din Germania de la BMW o masina. Am primit documentele si am o factura in care valoarea este fara TVA, o factura in care este doar TVA. Am achitat intreaga valoare adica inclusiv TVA, si am facut o cerere direct la BMW de restituire a TVA pe care am incasat-o. Cum sa fac inregistrarile contabile la facturi si la incasarea TVA?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: achizitii din ue

#5 Mesaj de tomac »

Factura se introduce cu taxare inversă la valoare fără TVA.
TVA-ul înscris pe factura lui sau pentru care a emis factură distinctă se înregistrează, nu cu taxare inversă și pe cont 461, separat de mașină, iar la restituire stingeți 461.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns