Naveta unui angajat

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
bodnars
Mesaje: 85
Membru din: Mie Aug 07, 2013 1:53 pm

Naveta unui angajat

#1 Mesaj de bodnars »

Buna ziua. Ma poate lămuri cineva cu urmatoarea situatie? Am un salariat care face naveta cu microbuzul pentru a ajunge la locul de muncă, pot sa înregistrez in Saga biletele de microbuz din fiecare zi? Ar trebui întocmit ordin de deplasare? Mulțumesc

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Naveta unui angajat

#2 Mesaj de nitud254 »

Asigurarea transportului la si de la locul de munca cade in sarcina angajatorului si trebuiea prevazuta in contractul individual de munca potrivit art. 109, lit. "c" din Legea nr. 53/2003 privind Codul muncii, republicata. In consecinta CIM cu aceasta prevedere da legalitate platii transportului.
Potrivit art. 76(4), lit. "a" din Codul fiscal contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului nu este impozabila.
Potrivit art. 6(1) din legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata, orice operatiune economico-financiara se consemneaza in momentul efectuarii ei intr-un document care sta la baza inregistrarilor in contavbilitate, dobandind astfel calitatea de document justificativ. In acest caz transportul este dovedit cu biletele de calatorie. Va rfecomand ca lunar sa intocmiti un centralizator cu aceste bilete, si dupa semnare de salaraiat, de cine la intocmit si de administrator, poti sa eliberezi catre salariat suma reprezentatnd contravaloarea acestor bilete, asa cum ati prevazut in contractul individual de munca pe baza disp. 109, lit. "c" din CM, republicat.
Spor la munca si citeste mai mult.

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Naveta unui angajat

#3 Mesaj de nitud254 »

Scuze. Nu se face ordin de deplasare. Acest document se elibereaza salariatului daca il trimeti in delegatie la alta entitate pentru rezolvarea unor probleme ale societatii dvs.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Naveta unui angajat

#4 Mesaj de herganiec »

nu e mai ieftin un abonament? lunar?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Naveta unui angajat

#5 Mesaj de nitud254 »

Ba da. Il puteti utiliza. Contabilizarea se va face pe baza documentului de incasare a contravalorii abonamentului emis de entitatea transportoare. Legalitatea e data de codul muncii si contractul individual de munca.

Scrie răspuns