ANGAJARE

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
spanup
Mesaje: 13
Membru din: Mar Feb 10, 2015 3:10 pm

ANGAJARE

#1 Mesaj de spanup »

Buna ziua,

Am si eu o nelamurire, lucrez in cadrul unei societatii care are ca activitate plasarea de forta de munca, se doreste sa se angajeze personal cu functia de "pilot de avion", vreau sa intreb cum se procedeaza pentru a putea angaja acest personal, ce acte trebuie sa cer, care este diurna pe care pot sa o dau?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: ANGAJARE

#2 Mesaj de paturcai »

Cred ca faceti o confuzie.
Plasarea fortei de munca (in acceptiunea larga a termenului) inseamna sa gasiti cuiva un loc de munca sau o entitate va solicita ajutorul in a gasi o persoana de care acea entitate are nevoie, dumneavoastra intr-un final luand un comision.
Enuntul din solicitarea de mai sus, lasa sa se inteleaga ca urmeaza sa "inchiriati" acea persoana si nicidecum sa o ajutati sa se angajeze la o alta firma.
Daca "inchiriati" inseamna ca trebuie sa angajati in primul rand acea persoana pe firma proprie si sa o "trimiteti" sa lucreze acolo unde doriti sau aveti contract. Documentele - in acest caz - sunt: copie dupa cartea de identitate, certificat medical din care sa rezulte ca angajatul este apt pentru postul pe care-l va ocupa, documente care sa ateste calificarea acestuia pentru meseria/functia pe care o va ocupa, o adeverinta de la ultimul angajator cu salariile realizate in ultimele 6 luni, repartitia de la AJOFM (de la Casa de Somaj), cazier judiciar (/dupa caz), nota de lichidare de la fostul loc de munca.
Diurna pe care o acordati este in functie de destinatia unde este dispus/trimis sa zboare angajatul si exista o hotarare in acest sens. (vedeti HG 518/1995 actualizata)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: ANGAJARE

#3 Mesaj de nitud254 »

Vezi ca HG nr. 518/1995 actualizata, se refera la personalul trimis in straintatate de institutiile publice, nu de agentii economici.

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: ANGAJARE

#4 Mesaj de nitud254 »

Temeiul legal a al diurnei in strainatate este art. 44(2) din Legea nr. 53/2003, republicata privind Codul muncii stabileste dreptul salariatului delegat la plata cheltuielilor de transport si cazare, cat si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

Cuantumul diurnei in domeniul privat nu este stabilit de lege, ci se stabileste fie prin contractul colectiv de munca la nivel de unitate, fie acolo unde nu exista contract colectiv de munca aplicabil prin negociere cu salariatul. Insa numai in limita de 2,5 ori nivelul stabilit pentru institutii publice este netaxabila cu impozit si contributii sociale.

Astfel, potrivit art. 55 alin. (4) lit. g) din Codul fiscal, nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit indemnizatiile si orice alte sume de aceeasi natura, primite de salariati, pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotarare a Guvernului pentru personalul din institutiile publice, precum si cele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport si cazare.

Scrie răspuns