repartizare profit la dividende fara acoperirea pierderirlor

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
nituc966
Mesaje: 37
Membru din: Joi Dec 05, 2013 10:35 am

repartizare profit la dividende fara acoperirea pierderirlor

#1 Mesaj de nituc966 »

Care este temeiul legal - daca exista - care interzice repartizarea profitului la dividende in cazul in care societatea are pierderi neacoperite provenite din anii anteriori?

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: repartizare profit la dividende fara acoperirea pierderi

#2 Mesaj de nitud254 »

Potrivit pct. 421. - (1) din Reglementarile... aprobate prin OMFP nr. 1802/2014, "Repartizarea profitului se înregistrează în contabilitate pe destinaţii, după aprobarea situaţiilor financiare anuale. Repartizarea profitului se efectuează în conformitate cu prevederile legale în vigoare".

Potrivit ART. 31 - Pierderi fiscale din Codul fiscal
(1) Pierderea anuală, stabilită prin declarația de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obținute în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.

Cred ca actionarilor nu le convine sa plateasca impozit pe profit in conditiile in care au pierderi de acoperit inainte de impozitare.

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: repartizare profit la dividende fara acoperirea pierderi

#3 Mesaj de nitud254 »

Vezi si dispozitiile pct. 423 (1) din Reglementarile... aprobate prin OMFP nr. 1802/2014 care precizeaza "Pierderea contabilă reportată se acoperă din profitul exerciţiului financiar curent, după aprobarea situaţiilor
financiare anuale conform legii, şi cel reportat aferent exerciţiilor financiare precedente, din rezerve, prime de capital şi capital social, potrivit hotărârii adunării generale a acţionarilor sau asociaţilor, cu respectarea prevederilor legale.
Daca ai in vedere dispozitiile pct. 423 (2) din Reglementarile... aprobate prin OMFP nr. 1802/2014 care precizeaza "În lipsa unor prevederi legale exprese, ordinea surselor din care se acoperă pierderea contabilă este la latitudinea adunării generale a acţionarilor sau asociaţilor, respectiv a consiliului de administraţie", se poate trage concluzia ca AGA poate hotara acoperirea pierderilor din rezerve, etc, in conditiile legii si profitul curent sa-l repartizeze la dividende.

Scrie răspuns