Mijloace fixe

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
marinciug
Mesaje: 46
Membru din: Lun Oct 20, 2008 12:00 am

Mijloace fixe

#1 Mesaj de marinciug »

Poate sa imi spuna cineva daca o societate care are inregistrat in contabilitate suma de 50000lei (contravaluare modernizarii facuta acum 10 ani cand intre societate si proprietarul cladirii era facut un contract de inchiriere) sunt obligata prin codul fiscal sa platesc la primaria comunei impozite pt cei 50000lei inregistrati in contabilitatea firmei mijloace fixe cladire.Ni sa spus ca incepand din 2016 sa modificat codul fiscal si chiar daca societatea nu este proprietara cladirii este obligata sa plateasca impozit pt suma din contabilitate.Mentionez ca intre 1996 si 2016 a fost facut contract de inchiriere,iar din 2016 pana in prezent contract de comodat.

holbanc
Mesaje: 15
Membru din: Mar Feb 19, 2013 2:23 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Mijloace fixe

#2 Mesaj de holbanc »

Puteti sa mentionati cum s-a inregistrat acea modernizare in contabilitate?
Din moment ce este vorba de un contract de inchiriere sau comodat, in contabilitate nu ar trebui sa aveti vreo valoare pentru acel mijloc fix, decat cheltuiala aferenta chiriei pana in 2016.
Parerea mea este ca taxele si impozitele pe proprietate raman in sarcina comodantului (a proprietarului) intrucat prin acest tip de contract nu se instraineaza dreptul de proprietate ci doar folosinta.

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Mijloace fixe

#3 Mesaj de nitud254 »

In cazul cladirii la care au fost executate lucrari de reconstruire, consolidare, modernizare, modificare sau extindere, de catre chirias, din punct de vedere fiscal, acesta are obligatia sa comunice proprietarului valoarea lucrarilor executate. Legiuitorul nu instituie un termen anume pentru indeplinirea acestei obligatii, in schimb instituie un termen pentru proprietar, de 30 de zile de la data terminarii lucrarilor respective, pentru depunerea unei noi declaratii fiscale. Aceasta presupune ca obligatia chiriasului de a comunica proprietarului valoarea lucrarilor executate sa fie indeplinita in interiorul acestui termen de 30 de zile de la data terminarii lucrarilor respective.
Vezi
Titlul IX pct. 57 din Normele de aplicare a Codului fiscal care precizeaza: “ În vederea stabilirii impozitului pe clădiri, contribuabilii au obligația să depună o declarație la organul fiscal local în a cărui rază teritorială se află clădirea, în termen de 30 de zile după cum urmează: …e) pentru o clădire care a fost extinsă, îmbunătățită, desființată parțial sau care a suferit altfel de modificări, de la data la care au avut loc aceste modificări, dacă acestea au condus la modificarea valorii impozabile a clădirii cu mai mult de 25%;"
Doresc pararea dvs despre solutia recomandata. Multumesc

marinciug
Mesaje: 46
Membru din: Lun Oct 20, 2008 12:00 am

Re: Mijloace fixe

#4 Mesaj de marinciug »

S

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Mijloace fixe

#5 Mesaj de nitud254 »

ce inseamna "S"

Scrie răspuns