promotie vanzare produse

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
buzece
Mesaje: 80
Membru din: Mie Oct 16, 2013 12:24 pm

promotie vanzare produse

#1 Mesaj de buzece »

Data de intrare : magazin tip fast food unde salata o prepara clientul - cat incape intr-o farfurie- din ingrediente alese de el
Cum se descarca gestiunea de materii prime in functie de numarul de salate vandute ?
In cazul in care se face o promotie de tipul la o salata mare primesti o salata mica gratis, ce documente se intocmesc , pentru ca aceasta reducere sa fie acceptata din punct de vedere fiscal? Ce reglementari specifice sunt pentru acest domeniu- al vanzarilor cu amanuntul din productia proprie cu promotii?

Multumesc anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: promotie vanzare produse

#2 Mesaj de tomac »

Folosiți metoda inventarului intermitent. E cel mai simplu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buzece
Mesaje: 80
Membru din: Mie Oct 16, 2013 12:24 pm

Re: promotie vanzare produse

#3 Mesaj de buzece »

Multumesc.
Pot lucra cu inventar intermitent pe produse finite si inventar permanent pe restul gestiunilor?
-creez o gestiune de produse finite pentru care sa folosesc metoda inventarului intermitent( stocul initial il dau pe cheltuieli, intrarile le dau pe cheltuieli, iar la sfarsitul exercitiului pe baza inventarului stornez cheltuielile). Aceasta gestiune nu imi evidentiaza distinct pierderile tehnologice( din producerea salatei ) din punct de vedere fiscal este OK?
-obtin produse finite ( salate ) si inregistrez veniturile direct pe contul de venituri(711).
-transfer produsele finite in gestiunea de marfuri cu amanuntul care este gestiune global valorica si unde aplic metoda inventarului permanent.
- este necesar sa detin manual de politici contabile in care sa fie mentionate aceste elemente?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: promotie vanzare produse

#4 Mesaj de tomac »

Metoda inventarului permanent sau intermitent trebuie stabilită la nivel de firmă. Eu zic că odată aleasă metoda aceasta se aplică tuturor gestiunilor nu doar uneia.
1. da
2. nu. la produse finite se dau în consum materii prime, auxiliare, etc. nu se creează stoc prin 345 și vânzarea se înregistrează prin prin 7015
3. este un nonsens. de ce să mai transferați acolo?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buzece
Mesaje: 80
Membru din: Mie Oct 16, 2013 12:24 pm

Re: promotie vanzare produse

#5 Mesaj de buzece »

Ceva nu stiu sa fac cum trebuie:
Situatia concreta e asa
1.in gestiunea de marfuri am pe langa produele proprii( salate) si produse cumparate( bauturi racoritoare pe care le revand )
2.cand contabilizez raportul de la casa de marcat nu pot detalia marfurile din productie proprie si cele cumparate.
3.din acest motiv m-am gandit ca trebuie sa inregistrez produsele ( salata) in gestiunea de produse finite si apoi sa transfer in cea de marfuri .

daca nu fac productia - la inchidere in gestiunea de marfuri imi da un sold negativ si nu descarca corect nici gestiunea ( nu calculeaza bine coeficientul K).

Rog ajutor - eventual o succesiune de operatii in acesta speta: magazin cu amanuntul vinde si produse proprii si produse cumparate si tine evidenta stocurilor prin metoda inventarului intermitent.
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: promotie vanzare produse

#6 Mesaj de tomac »

Dumnevoastră țineți evidență cantitativ-valorică, din birou, după documente primite ulterior cumpărării/vânzării? Vânzarea se înregistrează în alte programe decât SAGA?
De ce ați face așa ceva? Cum vă puteți angaja la o evidență a stocurilor, cantitativ-valorică, dacă nu dvs primiți bunurile, nu aveți certitudinea că ele sunt înregistrate corect?
Eu nu aș face așa ceva, din birou, la date ulterioare.
Dar - nu contează că se cumpără sau nu bunuri destinate revânzării. Acelea sunt mărfuri și da se poate aplica metoda inventarului intermitent și pentru ele. Simpla lor prezență nu înseamnă că dacă aveți salate ce se produc pe loc acestea trebuie transferate la mărfuri. Nu aveți nici un motiv.
Magazinele cu amănuntul nu pot aplica metoda inventarului intermitent. Hotărâți-vă: este magazin sau o unitate de alimentație publică de tip fast-food?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

buzece
Mesaje: 80
Membru din: Mie Oct 16, 2013 12:24 pm

Re: promotie vanzare produse

#7 Mesaj de buzece »

Este unitatie de alimentatie publica de tip fast food si are un program de management a vanzarilor, produselor, consumurilor altul decat programul saga.
Se face saptamanal inventarierea stocurilor. Magazinul este in franciza si pe baza acestor inventarieri, a vanzarilor saptamanale se face si plata francizei.
Din acest motiv am considerat ca inventarul intermitent se potriveste.
In acelasi timp in locatie se vand si sucuri ambalate la 0,5 l - pentru care la fel - se cunoaste numarul intrarilor, al iesirilor si stocul final.Pentru acestea as merge pe vanzarea prin 707.
Mi-am dat seama si ce am gresit. Nu am tinut cont de faptul ca produsele proprii la vand prin 7015 si de aici mi-au iesit niste sume eronate.
Multumesc pentru ajutor.

Scrie răspuns