Deplasare in strainatate

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Deplasare in strainatate

#1 Mesaj de imrehl »

Buna Ziua!

Un salariat pleaca in Germania la o expozitie timp de 5 zile.Din casa lei (5311) ridica o suma de 4800 lei.
Inainte de plecare face schimb valutar si cumpara 1000 EURO.
542=5311 4800 lei
La plecare ce documente fac?
1.Dispozitie de plata in valoare de 4800 lei, la scopul platii trec avans spre decontare? sau altceva?
2.Ordin de deplasare in strainatate unde sumele apar si in lei si in valuta, adica 4800 lei si 1000 euro?
3.Decont de cheltuieli trebuie?Ce trec in acest decont?
4.Diurna legala externa pot sa acord 87,5 EURO*5 zile=437,5 EURO in total?
5.In registru de casa valuta nu sunt bani cum fac transfer? O monografie va rog pentru acest trasnfer....daca se poate
6.La intoarcere salariatul aduce factura de cazare,bonuri de benzina etc. le trec in registru de casa valuta?Mentionez ca toate aceste facturi si bonuri le-a achitat prin bani cash in euro....
7. diurna de 437,5 EURO tot in registru de casa valuta?
8.La intrari valuta le trec aceste facturi? (ma refer la factura de cazare si bonuri de benzina) Nu se declara in D390 asa stiu aceste documente....
9.O monografie contabila va rog pentru aceste facturi si bonuri.

Va multumesc!

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Deplasare in strainatate

#2 Mesaj de nitud254 »

Cam multe intrebari. In mod normal trebuia dvs. ca firma sa cumparati valuta si sa o inmanati pe baza unei Dispozitii de plata (cod 14-4-4), persoanei care face deplasarea. La sosire delegatul intocmeste DECONTUL DE CHELTUIELI (pentru deplasari externe) (Cod 14-5-5), acesta fiind documentul pe baza caruia se justifica avansul si se fac operatiunile in registrul de casa si in evidenta contabila. Modul de intocmire (completare) si formatul decontului (Cod 14-5-5) este dat de anexele la NM...aprobate prin OMFP nr. 2634/2015. Nivelul diurnei trebuia stabilit prin contracul colectiv de munca, insa vedeti ca deductibilitatea acesteia este limitata de codul fiscal.
Sper sa va ajute recomandarea mea.

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Deplasare in strainatate

#3 Mesaj de nitud254 »

Vezi ca exista HG nr. 518/1995 actualizata, insa acest act normastiv se refera la personalul trimis in strainatate de catre institutiile publice, nu de agentii economici.

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Deplasare in strainatate

#4 Mesaj de nitud254 »

Temeiul legal a al diurnei in strainatate este art. 44(2) din Legea nr. 53/2003, republicata privind Codul muncii stabileste dreptul salariatului delegat la plata cheltuielilor de transport si cazare, cat si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

Cuantumul diurnei in domeniul privat nu este stabilit de lege, ci se stabileste fie prin contractul colectiv de munca la nivel de unitate, fie acolo unde nu exista contract colectiv de munca aplicabil prin negociere cu salariatul. Insa numai in limita de 2,5 ori nivelul stabilit pentru institutii publice este netaxabila cu impozit si contributii sociale.

Astfel, potrivit art. 55 alin. (4) lit. g) din Codul fiscal, nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozitului pe venit indemnizatiile si orice alte sume de aceeasi natura, primite de salariati, pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotarare a Guvernului pentru personalul din institutiile publice, precum si cele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport si cazare.

imrehl
Mesaje: 290
Membru din: Lun Feb 06, 2017 3:42 pm

Re: Deplasare in strainatate

#5 Mesaj de imrehl »

Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Atunci ce suma pot sa dau in EURO pentru diurna/zi?
Nu avem contract colectiv de munca si nici in CIM nu este specificat acest aspect....

nitud254
Mesaje: 164
Membru din: Mie Iun 06, 2018 10:20 am

Re: Deplasare in strainatate

#6 Mesaj de nitud254 »

Vezi ca HG nr. 518/1995 actualizata stabileste pentru salariatii din institutiile publice, diurna pe zi functie de tara in care se face deplasarea. Negocierea nivelului diurnei dintre administratorul firmei si salariatul trimis in delegatie in strainatate incepe de la acele nivele (stabilite prin HG nr. 518/1995 actualizata) poate merge pana la de 2,5 ori acest nivel pentru a fi deductibila, dar poate depasi si acest nivel cu consecintele de rigoare (nedeductibilitatea presupune un impozit pe profita mai mare, daca sunteti micro, nu are nicio influienta.

tothg771
Mesaje: 2
Membru din: Mar Aug 14, 2018 2:33 pm

Re: Deplasare in strainatate

#7 Mesaj de tothg771 »

Buna ziua,

Am urmatorul caz:
- administratorul(este si angajatul societatii) pleaca in delegatie in primele zile de la infiintarea societatii
- cheltuie 2000 euro din banii lui, pt care face decont
- doua lunii mai tarziu cand am prima incasare pe societate (incasare in euro), doresc sa-i platesc decontul
Intrebarile mele sunt:
- ii pot plati decontul in euro?
- unde trebuie reglementat cuantumul diurnei, in CIM, in ROI, decizie interna?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Deplasare in strainatate

#8 Mesaj de tomac »

1. da
2. prin decizie internă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Deplasare in strainatate

#9 Mesaj de robut »

Buna seara,
conf. HG 714/2018 s-a marit diurna ptr. 2019. Sunt obligata sa acord diurna maxima deductibila? stiu ca se poate da mai mult si ce depaseste se asimileaza salariilor si se impoziteaza dar as dori sa stiu daca se poate acorda mai putin?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Deplasare in strainatate

#10 Mesaj de tomac »

Da, se poate.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Deplasare in strainatate

#11 Mesaj de robut »

Multumesc!

Scrie răspuns