Pot lucra la rubrica "preluare stocuri initiale"de pe alt pc

Intrebari - raspunsuri diverse despre programele SAGA
Mesaj
Autor
horobeta204
Mesaje: 10
Membru din: Mar Iun 12, 2018 5:04 pm

Pot lucra la rubrica "preluare stocuri initiale"de pe alt pc

#1 Mesaj de horobeta204 »

Salutare, de curand am devenit utilizator saga si am o problema:

De fiecare data cand aduc marfa in magazin adaug plus in stocuri la rubrica preluare stocuri initiale, problema mea este ca pierd cam 2 ore pe zi ca sa adaug aceste noi produse in stoc, vreau sa stiu daca exista un alt mod de a ma conecta la aceasta rubrica ca sa pot adauga stocurile iar vanzatoarea sa isi continue vanzarea pe marketline fara ca eu sa o deranjez 2 ore pe zi sa adaug plus in stocuri.

Va multumesc frumos pentru raspunsuri!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pot lucra la rubrica "preluare stocuri initiale"de pe al

#2 Mesaj de balazse »

Dar de ce nu le introduci la "intrari" daca lucrezi cantitativ-valorci si mai ales cu MarketLine.
Ce legatura are "preluare stocuri initiale" cu vanzarea prin MarketLine?

horobeta204
Mesaje: 10
Membru din: Mar Iun 12, 2018 5:04 pm

Re: Pot lucra la rubrica "preluare stocuri initiale"de pe al

#3 Mesaj de horobeta204 »

Pai pentru ca eu am invatat sa lucrez in urmatorul mod:

De fiecare data cand introduc marfa in magazin adaug marfa si +in stoc la rubrica: "Preluare stocuri initiale" si validez, apoi inchid SAGA. Tot ce se vinde in marketline la final de tura, cand scot Z-tul trec in marketline de pe "Mod magazin" pe Rubrica "Vanzari" si dau transfer date catre SAGA. , revin in SAGA apas f4 si validez marfa vanduta iar stocul iese. Apoi apas F9 si verific stocurile aleatoriu la cateva produse sa vad daca sunt lipsuri si odata la luna verific stocul la toate produsele.

Alt mod de a tine stocurile nu cunosc, daca voi stiti cum sa lucrati mai usor va rog sa imi explicati putin.

( Mentionez ca de curand am preluat un magazin care are vanzari de 8000 - 9000lei zi drept urmare are si foarte multe intrari de produse, dar si angajatii sunt obisnuiti fara stocuri si fara verificari.
Pe tura lucreaza 1 singur angajat si doresc mult sa verific stocurile de la tura la tura ca sa imi pot da seama pe ce tura ies lipsurile )

Multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pot lucra la rubrica "preluare stocuri initiale"de pe al

#4 Mesaj de balazse »

Facturile cu noile achizitii le introduci prin meniul "intrari", iar dupa validare se incarca in gestiune, aceasta ar reprezenta metoda normala de lucru in program.

horobeta204
Mesaje: 10
Membru din: Mar Iun 12, 2018 5:04 pm

Re: Pot lucra la rubrica "preluare stocuri initiale"de pe al

#5 Mesaj de horobeta204 »

Da am verificat si intradevar asa ar fi modul normal de a lucra si asa voi continua sa lucrez multumesc, insa problema mea este atunci cand adaug stocurile la INTRARI pierd 2 ore pe zi minim, exista vreo metoda de a lucra de pe alt pc in SAGA iar angajatul sa isi continue treaba pe MarketLine cu vanzarile?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Pot lucra la rubrica "preluare stocuri initiale"de pe al

#6 Mesaj de balazse »

Da, exista. Daca lucrezi intr-o retea locala citeste cele postate aici de TomaC (postare din 23 Feb 2006 17:49):
http://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?f=11&t=599

Scrie răspuns