Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
stanr681
Mesaje: 31
Membru din: Joi Sep 06, 2007 12:00 am

Economisti, ni se pregateste ceva!!! Ceva rau , normal !

#1 Mesaj de stanr681 »

Dragi colegi, un grup de 40 de deputati PDL a initiat un proiect de modificare a Legii contabilitatii, care interzice conducerea contabilitatii de catre economisti angajati cu contract de munca.
Un nou proiect de lege cu dedicatie!
Va mai avea drept de semnatura doar directorul economic / contabilul sef, angajat cu contract de munca, cu studii superioare economice, dar numai in conditiile in care exista departament distinct de contabilitate.
Prin departament se intelege ansamblul persoanelor cu pregatire economica sau complementara care desfasoara activitati de natura financiar contabila. Nu se pot organiza compartimente formate dintr-o singura persoana, incadrata cu contract individual de munca cu timp partial sau in baza unei conventii civile. Firmele la care contabilitatea nu este organizata in departamente distincte sunt obligate sa incheie contracte de prestari servicii cu persoane fizice sau juridice membre CECCAR pentru conducerea contabilitatii si intocmirea situatiilor financiare, trimestriale si anuale.
Asadar, vom fi redusi la nivelul unui contabil cu studii medii, fara drept de semnatura!
Concluzia? Nu cotizam la CECCAR, ni se interzice exercitarea profesiei!
Ce propuneti sa facem?

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#2 Mesaj de danilevicis »

da ne sursa proiectului de lege.
te contrazici, mai sus spui ca se va interzice pt economistii angajati, mai jos, ca vor putea doar economistii cu studii superioare angajati.
pai un economist=studii superioare. :roll: :?:
si nu cred ca vor fi chiar asa nerusinati....desi...astia de la PDL.....
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

butnarur
Mesaje: 436
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

#3 Mesaj de butnarur »

Îmi iubesc ţara atunci când nu mă uit la televizor şi când nu merg pe stradă. (Octavian Paler)

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#4 Mesaj de danilevicis »

(4) Elaborarea reglementărilor prevăzute la alin. (1), (2) şi (3) se face cu consultarea organismelor profesionale de profil. se schimba in
avizarea organismelor profesionale de profil
Adica se vrea ca tot ce Ministerul Finantelor emite:norme, etc, sa nu se mai faca cu consultarea ci cu avizarea obligatorie a Cecar
Pana aici, e lupta lor, nu a noastra.
Mai departe.....
La alin(2) se vrea musai sa fie incadrat cu contr.indiv. economistul cu studii superioare si sa se renute la ....alte pers . imputernicite..
alin (2-1), nu se poate compartiment cu 1 persoana, dar cu 2 se poate? :lol:
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

butnarur
Mesaje: 436
Membru din: Lun Feb 18, 2008 12:00 am

#5 Mesaj de butnarur »

danilevicis scrie: alin (2-1), nu se poate compartiment cu 1 persoana, dar cu 2 se poate? :lol:
se poate, cum sa nu.. :lol: dar fara part-time si conventie civila :twisted:

in concluzie:
eu inteleg asa (corectati-ma daca gresesc!):
ca sa putem semna bilantul, tb sa existe departamente distincte, cu angajati in subordine ( fara part-time si conventii civile) conduse de director ec. sau contabil sef....bunnn. Unde nu exista asa ceva, se incheie contract prestari servicii cu pf sau pj autorizate Ceccar.
uraa si la garaaa!!! :cry: :cry: :cry:
Îmi iubesc ţara atunci când nu mă uit la televizor şi când nu merg pe stradă. (Octavian Paler)

ciobanum147
Mesaje: 834
Membru din: Joi Feb 19, 2009 12:00 am

#6 Mesaj de ciobanum147 »

Buna seara -of dragii mei dupa o saptamana de stat in spital ,mi-a fost dor sa citesc ce probleme ati mai discutat pe forum -dar mai bine nu citeam imi pare f.rau si mi-e frica de ceea ce ne asteapta eu una nu mai rezist o sa fim mai sclavi decat suntem acum :( scuzati-ma cred ca deja mi-e rau-de la stres am ajuns in spital si acum cred ca imi pun mainile pe piept si astept sa vina moartea sa ma ea)!

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#7 Mesaj de danilevicis »

ciobanum, cam pesimist mesajul dumneavoastra, nu disperati, oricand se poate si mai rau. Multa sanatate si putere de munca :wink:
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

statem178
Mesaje: 86
Membru din: Mar Apr 22, 2008 12:00 am

#8 Mesaj de statem178 »

buuun, deci, sa inteleg ca cei care au contract de munca cu timp partial este posibil sa nu mai aiba dreptul sa tina contabilitatea unei amarate de firme.
dar va intreb, de cei de la finante care tin contabilitatea pe capete, lor le face cineva ceva?!!!
este corect asa ........?!!!

romani473
Mesaje: 582
Membru din: Mie Apr 01, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

#9 Mesaj de romani473 »

Mda..ar trebui sa fim toti membri CECCAR...la ce taxe au...cum sa nu..dar nu ai ce face....
IoanaR

albul498
Mesaje: 297
Membru din: Sâm Apr 25, 2009 12:00 am
Localitate: ploiesti

#10 Mesaj de albul498 »

Sa inteleg ca totusi este doar un proiect.......Aici sant foarte multe interese politice..........................in care sant implicati mai marii din CECAR se pare ca vor bani de unde nu sant......urat.....dar se pare ca nu conteaza ca ai studii superioare ca totusi poate esti mult mai atent in munca decat altii.......care sant........CECAR...nu vreau sa jignesc pe nimeni dar chiar este o mare nedreptate ,ma face sa ma simt obligata sa dau spaga ptr a fi autorizata.Cam asa vad aceasta propunere de lege......un examen ptr autorizare ar fi echivalentul unei "spagi"........sant egoisti.....

josand
Mesaje: 332
Membru din: Mar Oct 13, 2009 12:00 am

#11 Mesaj de josand »

Este o idiotenie mai mare ca ei! Cum adica, eu care nu sunt membru CECCAR nu am facut scoala ca si cei care sunt membri? Poate ca eu ma "strofoc" mai mult pentru a face contabilitatea corect, am nenumarate exemple de contabilitate facuta "pe genunchi" de membrii CECCAR, acesti "experti". Nu vreau sa jignesc pe nimeni, nu am nimic cu cei care sunt deja membri, sunt convinsa ca sunt (si chiar cunosc) oameni cu experienta si de la care ai ce invata in domeniu si care stiu "cu ce se mananca" contabilitatea. Mi se pare insa aberant, ce sa fac 8 ore la o firma cu 2 facturi de intrare si cateva iesiri? Plus inca un angajat? Oamenii astia chiar nu se gandesc ca "alinierea" la UE nu se face asa ca la piata, noi nu avem conditii economice pentru a permite tuturor firmulitelor sa contracteze o firma de contabilitate. Sa ne lase cu alinierea asta, sa vada mai bine ce e in curtea noastra, ca nici nu mai vezi stratul de iarba de atatea porcarii visate si implementate.
Imi cer scuze pentru limbaj, sper sa nu fie nimeni jignit, nu intentionez asta, nu este nimic personal, insa SI EU STIU CONTABILITATE, MEMBRA A LICENTIATILOR IN ECONOMIE!
Cu stima,
Dana

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

#12 Mesaj de danilevicis »

apropo de alinierea la UE, sa vezi cand trebuie sa le pui muzica gainilor, sa nu fie stresate si sa faca productia de oua mai bune! :D
sau porcilor sa le faci dus inainte :roll:
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#13 Mesaj de teodorg133 »

Pe mine , una, nu ma mai mira nimic...ma astept la orice...numai bunul Dumnezeu le aseaza pe toate !!!... :oops: rabdare si tutun...dragii mei !!! :wink:
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

Avatar utilizator
teodorg133
Mesaje: 993
Membru din: Mar Mar 11, 2008 12:00 am
Localitate: constanta

#14 Mesaj de teodorg133 »

http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=18449


adica, sa intelegem ca nu-i mai spune minim, forfetarul se cheama "impozit anticipat "???? :shock: :shock:
[color=red] "Visează ca şi cum ai trăi veşnic, dar trăieşte ca şi cum ai muri azi, căci nu contează anii din viaţa ta, ci viaţa din anii tăi".
[/color]
http://www.lumeaingerilor.ro/Home/tabid/36/Default.aspx

josand
Mesaje: 332
Membru din: Mar Oct 13, 2009 12:00 am

#15 Mesaj de josand »

Slava Domnului ca nu fumez!
Referitor la impozitul pe profit, nu mai inteleg nimic, au zis ca scot forfetarul, sa ramana doar ptr anumite categorii, acum ne ametesc cu platile anticipate, mai au pana in aprilie sa vedem ce "turbulente" or fi atunci.
Dana

Scrie răspuns