Noutati legislative

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11888
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Noutati legislative

#1 Mesaj de septimiuv »

Aici vom sicrie de acum incolo toate noutatile legislative ce apar si ne intereseaza 8)

vasiler01
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#2 Mesaj de vasiler01 »

Dati-mi si mie va rog HG despre reglarile care se fac cu 473.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11888
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#3 Mesaj de septimiuv »

zi o adresa de mail

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#4 Mesaj de Doriana »

vasiler01 scrie:Dati-mi si mie va rog HG despre reglarile care se fac cu 473.
si eu.... si eu.... nr. legii, please !!!! :wink:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11888
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#5 Mesaj de septimiuv »

MAILU' !!!
ca stau cu precizarea pe hard de cateva zile si nu am cui s-o trimit :shock:

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#6 Mesaj de floreaf »

www.expertus.ro ,toata legislatia si noutati leg.economice GRATIS.

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#7 Mesaj de Doriana »

floreaf scrie:www.expertus.ro ,toata legislatia si noutati leg.economice GRATIS.
da, dar nu poti sa cauti ce vrei... eu nu am gasit.... buton de cautare.... deci nu mi se pare mare chestie.... :cry:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#8 Mesaj de herganiec »

Doriana scrie:
floreaf scrie:www.expertus.ro ,toata legislatia si noutati leg.economice GRATIS.
da, dar nu poti sa cauti ce vrei... eu nu am gasit.... buton de cautare.... deci nu mi se pare mare chestie.... :cry:
Incerca-ţi la www.corpvs.org
Au toate documentele la zi pe net direct, e adevărat că nu e chiar free dar poţi să cauţi şi să filtrezi ce documente doreşti. Abonametul la ei este ca şi la SAGA, cred eu bun. Eu lucre de peste un an cu el şi sunt mulţumit ca şi alte cunoştine care îl utilizează. :P

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11888
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#9 Mesaj de septimiuv »

FRATILOR !!!! CE V-AM DAT EU E GRATIS ???? :evil:

floreaf
Mesaje: 142
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: cluj napoca

#10 Mesaj de floreaf »

Daca ma poate ajuta cineva cu un model de Contract de consultanta,intermedieri,comision in comert.
Cu multumiri.diodorcj@yahoo.com

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#11 Mesaj de Doriana »

Toate drepturile rezervate CASMB 2003-2005................
Pana la elaborarea normelor de aplicare a OUG nr. 107/2005, la CASMB se depun NUMAI listele nominale ale angajatilor nou intrati sau iesiti, folosind acest program.( adica cel da pana acum...)

ORDONANTA DE URGENTA Nr. 107 din 14 iulie 2005
....................
"ART. 8
(1) Obligatia virarii contributiei pentru asigurarile sociale de sanatate revine persoanei juridice sau fizice care angajeaza persoane pe baza de contract individual de munca sau în baza unui statut special prevazut de lege, precum si persoanelor fizice, dupa caz."
4. Alineatul (2) al articolului 8 va avea urmatorul cuprins:
"(2) Persoanele juridice sau fizice la care îsi desfasoara activitatea asiguratii sunt obligate sa depuna lunar la casele de asigurari alese în mod liber de asigurati declaratii nominale privind obligatiile ce le revin fata de fond si dovada platii contributiilor."
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11888
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#12 Mesaj de septimiuv »

am scapat de monetare, jurnale vanzari & cumparari si alte mici chestii :D
yupiiii :lol:


ORDIN nr.1.714 din 14 noiembrie 2005
al ministrului finanţelor publice privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabilă şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora
Textul actului publicat în M.Of. nr. 1042/23 noi. 2005

În temeiul prevederilor art. 11 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr.208/2005 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Finanţelor Publice şi a Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, cu modificările şi completările ulterioare, în temeiul prevederilor art. 1 alin. (4) din Hotărârea Guvernului nr.831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabilă şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora,

ministrul finanţelor publice emite următorul ordin:

Art. 1. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2006 se abrogă prevederile art. 1 şi ale art. 2 alin. (1) din Ordinul ministrului finanţelor nr.903/2000 privind modificarea modelelor şi normelor de întocmire şi utilizare a unor formulare şi introducerea de noi formulare în activitatea financiară şi contabilă, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.371 din 10 august 2000.

(2) Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite începând cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de înregistrare a plăţilor în Registrul de casă. Fac excepţie bonurile fiscale emise conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, utilizate pentru justificarea taxei pe valoarea adăugată, aferentă carburanţilor auto achiziţionaţi în vederea desfăşurării activităţii şi pentru înregistrarea în contabilitate a cheltuielilor cu aceste achiziţii, dacă sunt ştampilate şi au înscrise denumirea cumpărătorului şi numărul de înmatriculare al autovehiculului.

(3) Pentru înregistrarea în contabilitate a cheltuielilor, agenţii economici vor solicita furnizorilor de bunuri sau de servicii să emită factura fiscală în conformitate cu prevederile art. 155 alin. (9) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, factura, alte documente specifice aprobate prin ordine ale ministrului finanţelor publice, emise în baza Hotărârii Guvernului nr.831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabilă şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora, factura fiscală pentru material lemnos sau bonul de vânzare fiscală, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr.427/2004 pentru aprobarea Normelor privind circulaţia materialelor lemnoase şi controlul circulaţiei acestora şi al instalaţiilor de transformat lemn rotund, cu modificările şi completările ulterioare, după caz.

Art. 2. - Persoanele prevăzute la art. 1 din Legea contabilităţii nr. 82/1991, republicată, pot insera în cuprinsul formularelor Factură cod 14-4-10/aA şi Factură fiscală cod 14-4-10/A, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr.831/1997, elemente suplimentare pe care acestea le consideră necesare, cu condiţia respectării conţinutului de informaţii prevăzute de Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, şi de alte acte normative în vigoare.

Art. 3. - În condiţiile în care plata bunurilor sau serviciilor prestate se efectuează în numerar ori prin card bancar, concomitent cu emiterea facturii fiscale sau a facturii, nu este obligatorie completarea elementelor privind codul IBAN şi banca de la rubrica "Cumpărător".

Art. 4. - (1) Prevederile art. 3 alin. (2) din Ordinul ministrului finanţelor publice nr.29/2003 privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr.831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabilă şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora, cu modificările şi completările ulterioare, se aplică numai în condiţiile în care persoana care emite factura fiscală efectuează şi livrarea bunurilor din gestiunea furnizorului.

(2) În cazul în care la data livrării bunurilor este întocmit formularul Aviz de însoţire a mărfii cod 14-3-6A, urmând ca în termenul prevăzut de lege să fie emisă factura fiscală, datele de identificare a persoanei care livrează marfa şi datele privind expediţia se completează numai pe avizul de însoţire a mărfii.

Art. 5. - (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2006, formularele cu regim special prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin nu se vor mai tipări, înseria şi numerota în conformitate cu prevederile art. 1 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr.831/1997.

(2) Persoanele prevăzute la art. 1 din Legea contabilităţii nr. 82/1991, republicată, neplătitoare de TVA, vor emite la solicitarea clientului formularul Factură cod 14-14-10/aA.

(3) La solicitarea beneficiarului de bunuri livrate sau de servicii prestate, prevăzute la art. 155 alin. (9) din Legea nr. 571/2003, cu modificările şi completările ulterioare, persoanele impozabile înregistrate ca plătitori de taxă pe valoarea adăugată vor emite Factura fiscală cod 14-4-10/A.

Art. 6. - Ordinul ministrului finanţelor nr.1.177/1998 privind aplicarea prevederilor art. 1 alin. (4) şi (10) paragraful 2 din Hotărârea Guvernului nr.831/1997, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.223 din 18 iunie 1998, se modifică şi se completează după cum urmează:

1. Alineatul (5) al articolului 2 se abrogă;

2. Partea introductivă a articolului 4 va avea următorul cuprins:

"Art. 4. - În situaţia în care agenţii economici, utilizatori ai tehnicii de calcul pentru completarea formularelor cu regim special, au în dotare imprimante tip LASER, cu jet de cerneală sau imprimantă rapidă cu bandă de caractere, şi care nu se încadrează în prevederile art. 2, pot proceda astfel:".

Art. 7. - Ordinul ministrului finanţelor nr.2.055/1998 privind aplicarea corespunzătoare a Hotărârii Guvernului nr.831/1997, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.442 din 20 noiembrie 1998, se modifică şi se completează după cum urmează:

1. La articolul 2 alineatul (1), după litera f) se introduce o nouă literă, litera g), cu următorul cuprins:

"g) însoţirea mărfurilor pe timpul transportului cu mijloace auto, când distribuirea mărfurilor se face la mai multe sedii sau puncte de lucru ale unui agent economic."

2. La articolul 2, după alineatul (3) se introduce un nou alineat, alineatul (4), cu următorul cuprins:

"(4) În condiţiile în care pe avizul de însoţire a mărfii este înscrisă menţiunea "Urmează factura", nu este obligatorie completarea datelor privind "Preţul unitar" şi

"Valoare", acestea fiind elemente care se regăsesc în mod obligatoriu pe factură. În această situaţie, pe avizul de însoţire a mărfii se vor introduce alte informaţii, care să conducă la identificarea produselor, respectiv codul produsului, greutate, volum sau alte elemente similare."

3. Alineatul (1) al articolului 3 se abrogă.

4. Alineatul (4) al articolului 3 se abrogă.

Art. 8. - Ordinul ministrului finanţelor publice nr.29/2003 privind aplicarea prevederilor Hotărârii Guvernului nr.831/1997 pentru aprobarea modelelor comune privind activitatea financiară şi contabilă şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.48 din 28 ianuarie 2003, se modifică după cum urmează:

- Litera g) a articolului 1) se abrogă.

Art. 9. - Direcţia de reglementări contabile, direcţiile generale ale finanţelor publice judeţene, respectiv a municipiului Bucureşti, administraţiile finanţelor publice ale sectoarelor municipiului Bucureşti, Direcţia generală de administrare a marilor contribuabili, precum şi Compania Naţională "Imprimeria Naţională" - S.A. vor lua măsuri pentru ducerea la îndeplinire a prevederilor prezentului ordin.

Art. 10. - Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Ministrul finanţelor publice,
Sebastian Teodor Gheorghe Vlădescu

Bucureşti, 14 noiembrie 2005.
Nr. 1.714.

popescuc
Mesaje: 71
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

#13 Mesaj de popescuc »

.... am scapat si de gestiuni distincte..., de completarea codului iban si bancii pt cei care platesc cu numerar sau card( pe fact. ) si a datelor privind expeditia daca firma care vinde nu face si transport....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Autodeclararea obligatiilor prin OPT

#14 Mesaj de tomac »

ORDIN nr. 1.521 din 10 octombrie 2005
pentru completarea continutului declaratiilor fiscale si utilizarea formularului "Ordin de plata pentru Trezoreria Statului" (OPT) pentru declararea obligatiilor de plata la bugetul general consolidat
EMITENT: MINISTERUL FINAN?ELOR PUBLICE
PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL nr. 1.055 din 26 noiembrie 2005

In temeiul prevederilor art. 11 alin. (5) din Hotarirea Guvernului nr. 208/2005 privind organizarea si functionarea Ministerului Finantelor Publice si a Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, cu modificarile si completarile ulterioare, având în vedere prevederile art. 84 alin. (4) si ale art. 196 alin. (2) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare,

ministrul finantelor publice emite urmatorul ordin:

ART. I
Anexa nr. 1 la Ordinul ministrului finantelor publice nr. 281/2004 privind aprobarea modelului si continutului formularului 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat", cod 14.13.01.01/a, cu modificarile si completarile ulterioare, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 158 din 23 februarie 2004, se înlocuieste cu anexa nr. 1 la prezentul ordin.
ART. II
Ordinul ministrului finantelor publice nr. 600/2004 privind aprobarea modelului si continutului formularului 710 "Declaratie rectificativa", cod 14.13.01.00/r, publicat în Monitorul Oficial al Rom?niei, Partea I, nr. 397 din 4 mai 2004, se modifica dupa cum urmeaza:

1. Anexa nr. 1 se înlocuieste cu anexa nr. 2 la prezentul ordin.

2. Punctul 1 din anexa nr. 2 "Instructiuni de completare a formularului 710 - Declaratie rectificativa", cod 14.13.01.00/r" se înlocuieste cu urmatorul text:
"1. Declaratia rectificativa se utilizeaza pentru corectarea impozitelor/taxelor declarate la bugetul de stat, stabilite de catre platitori prin autoimpunere sau cu regim de retinere la sursa, precum si a contributiilor sociale datorate de angajatori si retinute de catre acestia de la asigurati.
Atentie! Sumele înscrise în declaratie nu cuprind diferentele de impozite, taxe si contributii sociale stabilite prin actele de control."

3. Punctul 4.1 "Date privind declaratia rectificata" din anexa nr. 2 "Instructiuni de completare a formularului 710 - Declaratie rectificativa", cod 14.13.01.00/r" se înlocuieste cu urmatorul text:
"4.1. Perioada de raportare
In rubrica "Luna" se înscrie cu cifre arabe numarul lunii la care se refera obligatia sau numarul ultimei luni a perioadei de raportare, dupa caz (01 pentru luna ianuarie sau 03 pentru trimestrul 1).
Anul la care se refera declaratia se înscrie cu cifre arabe, cu 4 caractere (de exemplu: 2005)."

ART. III
Anexa nr. 1 la Ordinul ministrului finantelor publice nr. 256/2004 pentru aprobarea modelului si continutului formularului 300 "Decont de taxa pe valoarea adaugata", cod 14.13.01.02, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 129 din 12 februarie 2004, se înlocuieste cu anexa nr. 3 la prezentul ordin.
ART. IV
Anexa nr. 1 la Ordinul ministrului finantelor publice nr. 257/2004 pentru aprobarea modelului si continutului formularului 301 "Decont special de taxa pe valoarea adaugata", cod 14.13.01.02/s, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 129 din 12 februarie 2004, se înlocuieste cu anexa nr. 4 la prezentul ordin.
ART. V
(1) Platitorii de impozite, taxe si contributii sociale pot utiliza pentru declararea obligatiilor de plata la bugetul general consolidat, prevazute în anexa nr. 3 la Ordinul ministrului finantelor publice nr. 281/2004 privind aprobarea modelului si continutului formularului 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat", cod 14.13.01.01/a, cu modificarile si completarile ulterioare, formularul "Ordin de plata pentru Trezoreria Statului" (OPT), aprobat prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 246/2005 pentru aprobarea Normelor metodologice privind utilizarea si completarea ordinului de plata pentru Trezoreria Statului (OPT), publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 206 din 10 martie 2005.
Formularul "Ordin de plata pentru Trezoreria Statului" (OPT) se poate utiliza pentru declararea obligatiilor bugetare, în situatia în care pentru fiecare obligatie bugetara sunt îndeplinite cumulativ urmatoarele conditii:
a) în perioada de raportare rezulta sume de plata;
b) în perioada de raportare suma datorata este egala cu suma de plata, nefiind influentata de sume deductibile pentru care exista obligatia de declarare;
c) suma de plata pentru perioada de raportare se achita integral si pana la termenul de plata prevazut de lege.
In situatia în care contribuabilul utilizeaza Ordinul de plata pentru Trezoreria Statului ca instrument declarativ, fara a respecta conditiile prevazute mai sus, documentul de plata nu va fi considerat declaratie a obligatiilor de plata la bugetul general consolidat, iar sumele achitate vor stinge obligatii fiscale conform prevederilor art. 111 alin. (2) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.
(2) In situatia în care formularul "Ordin de plata pentru Trezoreria Statului" (OPT) se utilizeaza pentru declararea obligatiilor de plata, se înscrie valoarea 1 în caseta "Tip document" din cadrul rubricii "Nr. de evidenta a platii", a carei structura a fost aprobata prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 1.870/2004 pentru aprobarea Instructiunilor de completare a numarului de evidenta a platii, publicat ?n Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.256 din 27 decembrie 2004.
(3) Completarea si depunerea formularului "Ordin de plata pentru Trezoreria Statului" (OPT) se efectueaza în conformitate cu dispozitiile prevazute în anexa nr. 1 la Ordinul ministrului finantelor publice nr. 246/2005 pentru aprobarea Normelor metodologice privind utilizarea si completarea ordinului de plata pentru Trezoreria Statului (OPT). Data depunerii declaratiei se considera data platii, conform legii.
(4) Platitorii de impozite, taxe si contributii sociale care utilizeaza pentru declararea obligatiilor bugetare formularul "Ordin de plata pentru Trezoreria Statului" (OPT) în conditiile prevazute mai sus nu mai depun formularul 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat" pentru obligatiile respective. Pentru declararea obligatiilor bugetare pentru care în perioada de raportare nu sunt îndeplinite conditiile prevazute la alin. (1) se utilizeaza numai formularul 100 "Declaratie privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat", cod 14.13.01.01/a.
(5) In situatia în care contribuabilul a utilizat mai multe cai de transmitere a declaratiei fiscale, va fi înregistrata prima declaratie depusa, conform legii: Declaratia privind obligatiile de plata la bugetul general consolidat (formular 100) sau Ordinul de plata pentru Trezoreria Statului (OPT), dupa caz. Orice corectie ulterioara a unei sume declarate se face prin depunerea unei declaratii fiscale rectificative, în conditiile legii.
ART. VI
Anexele nr. 1-4 fac parte integranta din prezentul ordin.
ART. VII
Directia generala de gestiune a impozitelor si contributiilor din cadrul Agentiei Nationale de Administrare Fiscala, Directia generala a tehnologiei informatiei din cadrul Ministerului Finantelor Publice, Directia generala de administrare a marilor contribuabili, directiile generale ale finantelor publice judetene si a municipiului Bucuresti, precum si, dupa caz, directiile de specialitate din cadrul Ministerului Finantelor Publice si Agentiei Nationale de Administrare Fiscala vor duce la îndeplinire prevederile prezentului ordin.
ART. VIII
Prezentul ordin va fi publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I.

p. Ministrul finantelor publice,
Mara Rimniceanu,
secretar de stat

Bucuresti, 10 octombrie 2005.
Nr. 1.521.

---------
Dupa cum se observa, o firma va putea utiliza OPT-ul ca document de autodeclarare a obligatiilor fiscale daca respecta cumulativ cele 3 conditii si nu va mai trebui sa intocmeasca si sa depuna declaratia 100.
Tip document in structura numarului de evidenta a platii este cifra de la pozitia 18:
" 1.5. Tip document - se completeaza cu:
- 1 pentru ordin de plata care poate constitui si declaratie - ?n situatia ?n care plata obligatiei se face la termenul legal;
- 0 pentru restul situatiilor."
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11888
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

#15 Mesaj de septimiuv »

:shock: a innebunit lupu... yo ma asteptam la schimbari d'astea de la anu :D

Scrie răspuns