Noutati legislative

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Noutati legislative

#526 Mesaj de andreis491 »

La loteria bonurilor fiscale :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#527 Mesaj de balazse »

Pentru SeptimiuV
M-am agitat ca vroiam sa vad sub ce forma va aparea D.205, adica speram sa nu mai fie nevoie sa declaram ceva ce deja mai fost declarat o data, precum ar fi normal ca declaratiile sa apara actualizate si pe site-ul lor.
De altfel, in urma agitatiei deja D.100, D.394 se poate lista doar pe o singura pagina (in loc de doua, si sa speram ca se va comprima pe mai putine pagini D.112 si D.300). :wink:

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Noutati legislative

#528 Mesaj de andreis491 »

Serios? Le-ai trimis sugestie sa modifice D100 si D394 sa se poata lista pe o singura pagina ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#529 Mesaj de balazse »

Da. Stiu ca sunt un pic ticnit, dar cine altcineva putea sa le modifice daca nu ei (sa fim seriosi doar semnatura aparea pe pagin a doua, iar asa putem economisii hartie si cativa copaci).
La inceput nu prea s-au aratat ca ar fi dorit sa le modifice, ca ei (departament technic/IT) nu pot sa modifice declaratiile si sa contactez asistenta contribuabili, dupa care i-am trimis actele normative care prevad formatul declaratiilor si de acolo a reiesit ca declaratiile nu trebuiesc modificate, ci doar un pic comprimate dpdv design, iar acest lucru doar cei de la technic il pot face.
In prima parte mi-au trimis prin e-mail, iar dupa niste "agitari" le-au postat si pe site.
Acum sa trimiti din cand in cand un e-mail, nu ii o mare problema, de incercat s-a putut.

andreis491
Mesaje: 479
Membru din: Lun Apr 04, 2011 12:20 pm

Re: Noutati legislative

#530 Mesaj de andreis491 »

balazse scrie:Da. Stiu ca sunt un pic ticnit, ...
Din contra, esti chiar tare si te felicit pentru asta! Poate reusim sa ii facem sa comprime si D112 pe 2 pagini (in loc de 3, cat este acum).

Eu m-am rugat, fara succes, sa ordoneze cronologic D112 in dosarul fiscal (acum sunt ordonate alfabetic).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#531 Mesaj de balazse »

Bine ca mi-ai adus aminte, la un moment am solicitat ca CIF-urile din dosarul fiscal sa fie ordinate crescator, dar inca nu s-a realizat (la un moment dat au zis ca se vor face modificari la dosarul fiscal si atunci se va rezolva si acea problema), ca urmare a venit timpul sa ii mai "bazai" un pic.

De altfel, din pacate cam in multe locuri exista problema asta cu ordonarea (ma refer la diverse institutii fie publice sau private).
Cu cativa ani buni, am propus echipei Saga ca la generare fisierului de salvare de baza de date in loc de format "zz-ll-aaaa_n" sa fie "aaaa-ll-zz_n", astfel intotdeauna ar aparea una dupa alta salvarile si nu "mai dezordonat", dar raspunsul a fost ca nu se poate din motive tehnice.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11888
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Noutati legislative

#532 Mesaj de septimiuv »

Eu sunt curios de ce listați declarațiile care au valoare doar în mediu electronic. :shock:

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#533 Mesaj de balazse »

Sunt foarte multi utilizatori care le listeaza (chiar si pentru verificare sau din siguranta), ii drept ca am vazut cazuri in care recipisa se listeaza doar si nu se salveaza.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11888
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Noutati legislative

#534 Mesaj de septimiuv »

consumati de pomana hartie, current, toner, timp

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#535 Mesaj de balazse »

Acum asa zice de parca la depunre la ghiseu n-ar trebui sa mergi cu declaratia listata.
Sunt multi care nu le au cu partea technica asa cum le ai tu, ca urmare prefera sa le aiba listata.
Sincer sa fiu, cred ca peste 90% dintre contabili listeaza declaratiile si recipisele, precum le arhiveaza intr-un dosar.

aurel211252
Mesaje: 963
Membru din: Mar Apr 19, 2011 12:00 am

Re: Noutati legislative

#536 Mesaj de aurel211252 »

Corect... :) .Apoi le pune in "bratele fermecate"ale Admin.
Ajuta-ti aproapele,pentru a fi laudat,iertat si fericit...

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11888
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Noutati legislative

#537 Mesaj de septimiuv »

nu au nicio valoare legala cele listate

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#538 Mesaj de balazse »

Pentru SeptimiuV
Eu stiu, tu stii, si mai sunt inca cateva sute de persoane, dar sunt altii care vor sa listeze si sa arhiveze si degeaba incerci sa le explici ca degeaba.
Chiar si cei de la ANAF cand vin in control pun la dosar prima declaratie si ultima declaratie din perioada verificata, si nu iti cer fisierele pdf ci se uita la declaratii.
Stiu ca incet ar trebui sa se obisnuiasca toata lumea cu modificarile, dar merge incet.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11888
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Noutati legislative

#539 Mesaj de septimiuv »

Mulți nu știu cum se calculează concediul de odihnă. Asta nu înseamnă că trebuie să-l calculăm cum știu majoritatea.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Noutati legislative

#540 Mesaj de balazse »

Nici nu trebuie sa calculam gresit, precum nici exemplul nu este chiar una potrivita unul potrivit. :P
Ultima oară modificat Joi Feb 12, 2015 1:27 pm de către balazse, modificat 1 dată în total.

Scrie răspuns