Noutati legislative

Scrie răspuns
Mesaj
Autor
ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Noutati legislative

#556 Mesaj de ferenta »

Proiect legislativ:
http://codfiscal.net/44026/mfp-ordin-pr ... le-proiect

Ministerul Finanțelor Publice a publicat pentru consultare publică proiectul de Ordin privind documentele financiar-contabile. Prin proiectul de ordin se urmărește actualizarea și simplificarea normelor de întocmire și utilizare a documentelor financiar-contabile, prin revizuirea integrală a prevederilor OMEF 3512/2008. Principalele aspecte referitoare la documentele financiar-contabile, reglementate prin proiectul de ordin, sunt:
1. prevederile cuprinse în proiectul de ordin au fost actualizate în funcție de legislația actuală și au fost corelate și cu prevederile cuprinse în reglementările contabile aplicabile;
2. prevederile referitoare la conținutul documentelor și prelucrarea informațiilor din acestea au fost actualizate, în condițiile în care cea mai mare parte a operațiunilor de prelucrare se efectuează cu ajutorul tehnicii de calcul;
3. prevederile referitoare la documentele justificative au fost formulate în cea mai mare parte prin trimitere la modul de organizare a entităților și specificul activității acestora;
4. modul de întocmire a formularelor financiar-contabile comune pe economie a fost simplificat prin eliminarea obligativității completării unor informații în situația în care nu este necesară prezentarea acestora.

La data intrării în vigoare a prezentului ordin se vor abroga:
– Ordinul ministrului economiei şi finanţelor nr. 3.512/2008 privind documentele financiar-contabile, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 870 şi 870 bis din 23 decembrie 2008, cu modificările și completările ulterioare;
– Ordinul ministrului finanțelor publice nr. 2.226/2006 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile de către persoanele prevăzute la art. 1 din Legea contabilităţii nr. 82/1991, republicată, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1056 din 30 decembrie 2006, cu modificările ulterioare
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Noutati legislative

#557 Mesaj de fagarasa176 »

Unde o fi norocu asta :wink:
“Facem o analiză internă și reanalizăm pentru cei care sunt în sistemul de TVA și care schimbă sediul, asociații sau administratorii și n-o să le mai cerem să vină cu 088. Am elaborat analiza noastră din spate mai mult, le facem analiza de sistem și nu le mai cerem 088. Doar ne anunță dacă și-au schimbat una dintre cele trei și le facem noi analiza, fără să mai depună. Formularul 088 va fi, în acest fel, mult mai ușor. Declarația 088 e un test care se face permanent pentru că scopul lui e să evalueze probitatea celor care plătesc TVA”,


sursa:http://www.profit.ro/must-read/exclusiv ... i-15439492


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Si pentru cei interesati Obligațiile fiscale ale asociațiilor de proprietari | GHID ANAF 2016
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Noutati legislative

#558 Mesaj de ferenta »

http://www.vsc.ro/weblog/?p=4598

Extras din Legea nr. 112/27.05.2016:
"Articolul II
Persoanele fizice care nu realizează venituri de natura celor menţionate la art. 155 din Legea nr. 227/2015, cu modificările şi completările ulterioare, şi nu se încadrează în categoriile de persoane exceptate de la plata contribuţiei pentru asigurări sociale de sănătate sau în categoriile de persoane pentru care plata contribuţiei pentru asigurarea socială de sănătate se suportă din alte surse, pentru care până la data intrării în vigoare a prezentei legi au fost emise deciziile de impunere, pot depune la organul fiscal competent o cerere pentru desfiinţarea deciziei începând cu luna următoare celei în care se depune cererea."

p.s. Începe veselia! :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8220
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Noutati legislative

#559 Mesaj de herganiec »

Traduceti .. pt toti. :idea:
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Noutati legislative

#560 Mesaj de ferenta »

Ce să traduc? :P
De fapt, veselia continuă, cu modificările la Codul Fiscal și implicit, în unele cazuri, cu purtatul oamenilor pe drumuri.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Noutati legislative

#561 Mesaj de fagarasa176 »

Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11888
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Noutati legislative

#562 Mesaj de septimiuv »

Jesus!

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Noutati legislative

#563 Mesaj de ferenta »

:)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Noutati legislative

#564 Mesaj de tomac »

Se va modifica și Legea 70/2015 cu plățile numerar.
Că e bine făcută. Ca orice lege emisă de parlament în domeniul financiar contabil.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tatum
Mesaje: 459
Membru din: Lun Feb 07, 2011 12:00 am

Re: Noutati legislative

#565 Mesaj de tatum »

Noi sa ne plictisim ? Ca de un an tot vorbim ca nu e voie.
Or sa vrea sa tot faca evenimente.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Noutati legislative

#566 Mesaj de danilevicis »

tomac scrie:Se va modifica și Legea 70/2015 cu plățile numerar.
Cam ce anume vor sa modifice?
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Noutati legislative

#567 Mesaj de tomac »

Să fie mai clar că poți plăti mai mult de 10,000 lei/zi către persoane fizice. Pentru mine e clar și acum, dar unii sunt loviți rău în cap.
Către mai multe persoane fizice poți achita numerar maxim 10,000 lei x număr persoane fizice. E clară legea, dar unii o interpretează aiurea - că nu poți ridica numerar decât 10000 lei/zi pentru a efectua plăți către persoane fizice.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: Noutati legislative

#568 Mesaj de danilevicis »

da, inteleg, ma gandeam ca modifica ceva la consistenta legii.
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

roncovf
Mesaje: 1191
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Noutati legislative

#569 Mesaj de roncovf »

În acest moment, unii = băncile.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Noutati legislative

#570 Mesaj de tomac »

Și de prin ANAF unii, stai liniștit(ă) :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns