impozit venit

Mesaj
Autor
maiera217
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 26, 2016 12:53 pm

Re: impozit venit

#16 Mesaj de maiera217 »

Buna ziua,
Am 2 intrebari:
1. La micro, daca am 2 angajati, fiecare cu cate 4ore/zi, ma incadrez tot pana acum ca avand 1 angajat si platesc imp. pe venit de 1% de la 1.02.2017?
2. Cum se procedeaza cu imp pe venit pe ian. 2017, cand imp era de 2% si eu as trece la 1% din 1.02.2017?
Va multumesc anticipat

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: impozit venit

#17 Mesaj de tomac »

Cota depinde de numărul salariaților cu normă întreagă de la finele trimestrului.
Dacă acum ați avea 10 salariați cu normă întreagă și la 31/03 niciunul cota ar fi 3% pentru tot trimestrul.
Dacă la 31/03 aveți cel puțin un salariat cu normă întreagă cota este 1%.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: impozit venit

#18 Mesaj de cretum »

Va rog spuneti-mi si mie cum sa procedez. O firma iulie si august a avut i sal cu 2 ore pe zi.De la 1 sept. a angajat o persoana cu norma intreaga. Imi calc. impozit pe venit 1% pe trim 3.Este corect? Multumesc frumos.

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: impozit venit

#19 Mesaj de cretum »

Am gasit. Conf. art. 51 cod fiscal edificatoare e ultima luna din trimestru. Deci programul a calculat corect.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: impozit venit

#20 Mesaj de ferenta »

Este corect!
Extras din art.51 din Codul Fiscal:
(5) În cazul în care, în cursul anului fiscal, numărul de salariați se modifică, cotele de impozitare prevăzute la alin. (1) se aplică în mod corespunzător, începând cu trimestrul în care s-a efectuat modificarea, potrivit legii.
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

pinteae
Mesaje: 2006
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: impozit venit

#21 Mesaj de pinteae »

Apropo de corelatia intre cota de impozit pe venitul micro. si existenta salariatilor in cadrul firmei.
Din ciclul: Stiati ca?!
Stiati ca un contract individual de munca suspendat se ia in calculul numarului de salariati, la calculul impozitului pe venitul microintreprinderilor?
Daca stiati, atunci este bine, daca nu atunci ar trebui sa tineti cont de acest aspect.
Impactul este semnificativ apare in cazul SC care au un/o salariat/a incadrat/a cu norma intreaga, cu CIM suspendat si nu mai au alti salariati.
In acest caz, societatea datoreaza impozit pe venitul micro in cota de 1%.
Eugen Pintea

Scrie răspuns