Achizitie intracomunitara-aplicabilitate persoane fizice UE

Mesaj
Autor
milao918
Mesaje: 7
Membru din: Vin Sep 11, 2015 2:57 pm

Achizitie intracomunitara-aplicabilitate persoane fizice UE

#1 Mesaj de milao918 »

Buna seara! Am avut un control de la antifrauda la o societate mai exact un I.I.(neplatitor de TVA) care cumpara autoturisme second-hand(marfa) de la persoane fizice straine, de obicei din Germania, pe baza de contract de vanzare cumparare. Cei de la antifrauda sustin ca "a depasit plafonul de 10000 euro achiziitii intracomunitare de la persoane fizice straine" (citat din procesul verbal constituit de ei).
Intrebarea mea este: Este considerata o achizitie intracomunitara achizitia de bunuri-marfuri de la persoane fizice straine?
Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie intracomunitara-aplicabilitate persoane fizice

#2 Mesaj de tomac »

Eu zic că nu e cazul să se fi înregistrat dacă vânzătorul nu era persoană impozabilă.
Întrebați-i și pe ci de la asistență contribuabili.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

milao918
Mesaje: 7
Membru din: Vin Sep 11, 2015 2:57 pm

Re: Achizitie intracomunitara-aplicabilitate persoane fizice

#3 Mesaj de milao918 »

tomac scrie:Eu zic că nu e cazul să se fi înregistrat dacă vânzătorul nu era persoană impozabilă.
Întrebați-i și pe ci de la asistență contribuabili.
Multumesc de raspuns! Am sunat la asistenta contribuabili(seful de acolo este prieten cu fratele meu) si el mi-a spus ca sa stau linistit ca nu este cazul sa fii inregistrat in tva daca faci achizitii de la persoane neimpozabile din orice stat membru UE, indiferent de suma, chiar daca depasesti plafonul de 10000euro.-art 269 din codul fiscal reglementeaza aceste persone fizice externe.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Achizitie intracomunitara-aplicabilitate persoane fizice

#4 Mesaj de scortarum »

ART. 268 - Operațiuni impozabile

(3) Sunt, de asemenea, operațiuni impozabile și următoarele operațiuni efectuate cu plată, pentru care locul este considerat a fi în România, potrivit art. 276 :

a) o achiziție intracomunitară de bunuri, altele decât mijloace de transport noi sau produse accizabile, efectuată de o persoană impozabilă ce acționează ca atare sau de o persoană juridică neimpozabilă, care nu beneficiază de excepția prevăzută la alin. (4), care urmează unei livrări intracomunitare efectuate în afara României de către o persoană impozabilă ce acționează ca atare și care nu este considerată întreprindere mică în statul său membru, și căreia nu i se aplică prevederile art. 275 alin. (1) lit. b) cu privire la livrările de bunuri care fac obiectul unei instalări sau unui montaj sau ale art. 275 alin. (2) cu privire la vânzările la distanță;

De asta nu sunt considerate operatiuni impozabile, neavand nicio legatura cu plafonul de 10.000 euro, si nu trebuie sa te inregistrezi. Pentru ca persoana fizica de la care cumperi e considerata intreprindere mica in statul sau membru.

Scrie răspuns