Contract drepturi de autor

Mesaj
Autor
davidl150
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 25, 2016 9:49 am

Contract drepturi de autor

#1 Mesaj de davidl150 »

Buna ziua,

Am incheiat un contract de drepturi de autor cu un programator, programatorul respectiv este si angajat la o alta societate cu contract de munca.Intrebarea mea este daca pentru contractul de drepturi de autor impozitul pe venit este scutit? m-a indus in eroare si faptul ca in programul Saga exista bifa de scutit in momentul inregistrarii contractului de drepturi de autor si as vrea sa stiu daca conform vreunui articol din codul fiscal acesta este scutit.Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Contract drepturi de autor

#2 Mesaj de tomac »

Nu, nu este scutit. Scutirea de impozit se aplică exclusiv pentru veniturile de natură salarială. Vedeți art.60 punctul 2 din codul fiscal:
persoanele fizice, pentru veniturile realizate din venituri din salarii și asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3), ca urmare a desfășurării activității de creare de programe pentru calculator. încadrarea în activitatea de creare de programe pentru calculator se face prin ordin comun al ministrului muncii, familiei, protecției sociale și persoanelor vârstnice, al ministrului pentru societatea informațională, al ministrului educației și cercetării științifice și al ministrului finanțelor publice;
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

davidl150
Mesaje: 3
Membru din: Mar Oct 25, 2016 9:49 am

Re: Contract drepturi de autor

#3 Mesaj de davidl150 »

Atunci, de ce in saga la inregistrarea contractului de drepturi de autor exista bifa de scutit la impozit pentru programatori? Imi poate raspunde cineva? Multumesc frumos!

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Contract drepturi de autor

#4 Mesaj de roncovf »

Meniul DETALII e comun la salariati si la drepturi de autor. Poate ca ar fi trebuit dezactivate unele butoane, dar e clar ca programatorii beneficiaza de scutire doar la venituri salariale.

Scrie răspuns