Split TVA - proiect legislativ

Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Split TVA - proiect legislativ

#1 Mesaj de stroer1948 »

Ne distram si noi, sau ce?
Prin prezentul proiect se propune introducerea unui mecanism privind plata defalcata a TVA, care se va aplica de catre toate persoanele impozabile, inclusiv institutiile publice inregistrate in scopuri de TVA, care efectueaza livrari de bunuri sau prestari de servicii taxabile pentru care locul se considera a fi in Romania, cu exceptia operatiunilor pentru care beneficiarul este persoana obligata la plata taxei prin mecanismul taxarii inverse/autolichidarea TVA si operatiunilor supuse regimurilor speciale din Codul fiscal.

https://www.contaclub.eu.org/proiect-pr ... split-tva/

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11888
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Split TVA - proiect legislativ

#2 Mesaj de septimiuv »

:shock: Mă gândeam că e o glumă când am auzit prima dată acum o lună. Se pare că cineva a și scris un proiect pentru așa ceva.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Split TVA - proiect legislativ

#3 Mesaj de ferenta »

:roll: :roll: :roll: Oameni buni, eu cred că chinul va fi în primul rând pentru contabili și apoi pentru contribuabili, din ce înțeleg că se cere!

Extras din proiect:
– obligativitatea depunerii in numerar sau virarii in contul de TVA propriu, in termen de maximum 3 zile lucratoare de la incasarea contravalorii livrarilor de bunuri/prestarilor de serviciu a diferentei intre TVA aferenta incasarilor in numerar si TVA aferenta platilor in numerar efectuate intr-o zi;

– obligativitatea virarii in contul de TVA propriu, in termen de maximum 3 zile lucratoare de la incasarea contravalorii livrarilor de bunuri/prestarilor de serviciu a TVA aferenta incasarilor prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar;
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Split TVA - proiect legislativ

#4 Mesaj de stroer1948 »

Acest lucru este imposibil. Daca ai mai multe firme, nu ai cum sa le lucrezi actele zilnic, la toate. In conditiile astea, mi-e greu sa mai vad un contabil care sa tine 10-15 firme...

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Split TVA - proiect legislativ

#5 Mesaj de balazse »

In loc sa introduca taxare inversa pentru toate operatiunile intre persoane inregistrate in scopuri de TVA mai bine vin si ne pun la lucru.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: Split TVA - proiect legislativ

#6 Mesaj de stefi »

Aveti ceva noutati despre acest proiect? Se zice ca ar fi optional de la 1 septembrie si obligatoriu de la 1 octombrie.... dar mai sunt 2 saptamani doar...
Multumesc!

costanc757
Mesaje: 560
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Split TVA - proiect legislativ

#7 Mesaj de costanc757 »

Ultima chestie pe care am citit-o ar fi ca va fi obligatoriu de la 1 ianuarie 2018 , dar vom vedea

costanc757
Mesaje: 560
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Split TVA - proiect legislativ

#8 Mesaj de costanc757 »

Da, si eu sustin taxarea inversa intre platitorii de TVA decat "chestia asta "

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: Split TVA - proiect legislativ

#9 Mesaj de popad70 »

Ieri in sedinta de guvern s-a aprobat og 14 referitoare la split tva .

soarer535
Mesaje: 60
Membru din: Mar Ian 28, 2014 4:17 pm

Re: Split TVA - proiect legislativ

#10 Mesaj de soarer535 »

Eu nu inteleg nimic.Trebuie sa am 2 conturi de tva,sau unul singur ,si la 3 zile depun diferenta de tva?Societatea este intermedieri vanzari:cumpar marfa /zi de la 3 producatori sa zicem,si livrez la 6 magazine cu amanuntul.Cum procedez?

soarer535
Mesaje: 60
Membru din: Mar Ian 28, 2014 4:17 pm

Re: Split TVA - proiect legislativ

#11 Mesaj de soarer535 »

De ce sa dai un OG,publicat in MO.in 31.august,cand pe 1 septembrie a venit Parlamentul din vacanta si se putea da o lege,sau poate nu.Oricum,graba de a se da acest split tva,si faptul de a nu fi discutat in comisiile parlamentare, este putin spus curioasa,este de-adreptul suspecta.

manuelav
Mesaje: 166
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: Split TVA - proiect legislativ

#12 Mesaj de manuelav »

Lege la astia nu exista, toate sunt facute lautareste dupa ureche. Noi aruncam piatra in put si fraierii se arunca sa o scoata. Asta e principiul guvernarii actuale!
Asteptam updatetul Saga sa vedem cum o sa arate cu TVA Split ... :)

skydreams
Mesaje: 42
Membru din: Mie Sep 26, 2012 3:35 pm

Re: Split TVA - proiect legislativ

#13 Mesaj de skydreams »

Dupa cum vad le lipsesc lichidatile din trezorerie, asa ca au inventat defalcarea TVA. Intrebarea e daca depun mai mult in contul TVA sa nu merg zilnic la banca/trezorerie ce se intampla?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24073
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Split TVA - proiect legislativ

#14 Mesaj de balazse »

Nu trebuie sa mergi zilnic, ci in termen de 7 zile.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: Split TVA - proiect legislativ

#15 Mesaj de ferenta »

Balazse, doar la prima zi de încasare în numerar termenul de depunere este de 7 zile, dar după aceea, cei care au încasări în numerar zilnic, iar plățile în numerar le vor fi mai mici decât încasările, termenul de depunere al tva-ului care reiese de plată va deveni zilnic!Iar din acest moment începe distracția plimbărilor de la acea unitate, către instituția/instituțiile la care ai deschis contul de "SPLIT"! :)
Prevăd o mare aglomerație în orășelul nostru mic, cu oameni radiind de fericire, în timp ce stau la rând la ghișeele acestor instituții! :) :wink:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

Scrie răspuns