OG 23/2017 plata defalcata a TVA

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: OG 23/2017 plata defalcata a TVA

#16 Mesaj de fagarasa176 »

@Cristii doar atat?
Chestii generale...nimic concret...nu este nimic mediatizat, din punctul meu de vedere nu au luat atitudine
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: OG 23/2017 plata defalcata a TVA

#17 Mesaj de manuelav »

skydreams scrie:
fagarasa176 scrie: CECCAR? Care CECCAR?
A'ti auzit voi vreo pozitie oficiala in ultima vreme a celor care a'r trebuii sa apere drepturile celor ce cotizeaza?
Sau poate mi'a scapat mie :roll:
Aceste asociatii inventate sa ne paraziteze buzunarele stiu doar o pozitie: "capra".
Problema e ca sunt inventate si sustinute politic. Nu au nicio treaba cu asociatiile profesionale. Nu poti obliga legal un profesionist (cu studii superioare inca) sa se inregimenteze in asociatia lor ca sa-si deschida firma. Asta nu e piata libera :x
E ca si cum am pune acum medicii dentisti sa se incrie in Asociatia Stomatologilor Veseli altfel nu-si pot deschide cabinet dentar!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: OG 23/2017 plata defalcata a TVA

#18 Mesaj de tomac »

Dentiștii sunt înscriși într-o organizație (ONG în esență așa cum este și CECCAR de altfel), fără a căror acord nu pot profesa. Și medicii de familie. Colegiul Medicilor se numește. La fel și marea majoritate a profesiilor liberale. Notarii au Camera Notarilor, avocații au și ei organizația lor, chiar și kineto-terapeuții au o organizație similară :)
Hai să nu fim mai catolici ca papa.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

meira
Mesaje: 284
Membru din: Mar Iul 07, 2009 12:00 am

Re: OG 23/2017 plata defalcata a TVA

#19 Mesaj de meira »

Ca tot vorbeam de companii de stat care aplica voluntar: https://www.agerpres.ro/economie/2017/1 ... --11-34-07

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: OG 23/2017 plata defalcata a TVA

#20 Mesaj de balazse »

Nu inteleg de ce nu fac public lista acelor firme, adica conform articol din link 273.

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: OG 23/2017 plata defalcata a TVA

#21 Mesaj de manuelav »

Am inteles ca TVA split este inca in vigoare in varianta originala (valabila ptr. toate firmele).
tomac scrie:Dentiștii sunt înscriși într-o organizație (ONG în esență așa cum este și CECCAR de altfel), fără a căror acord nu pot profesa. Și medicii de familie. Colegiul Medicilor se numește. La fel și marea majoritate a profesiilor liberale. Notarii au Camera Notarilor, avocații au și ei organizația lor, chiar și kineto-terapeuții au o organizație similară :)
Hai să nu fim mai catolici ca papa.
Imi dai voie sa nu fiu de acord cu tine? De cand mi se refuza dreptul la munca sau mi se conditioneaza asta prin obligativitatea inscrierii intr-o organizatie anume si plata anumitor taxe ? De cand diploma si studiile unei persoane nu mai valoreaza nimic daca nu platesti taxe catre anumite entitati? De cand asta a devenit normalitate intr-un stat "de drept" ?
Autorizatia de libera practica se emite de ministerul de resort nu de ONGuri! Birocratia la noi tine loc de competenta se pare... :?

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: OG 23/2017 plata defalcata a TVA

#22 Mesaj de ferenta »

Și care ar fi ministerul de resort al contabililor?Că mergem acolo să ne luăm autorizația de liberă practică! :)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: OG 23/2017 plata defalcata a TVA

#23 Mesaj de tobosv790 »

Pentru @manuelav: poți ține contabilitate și fără să fii membru CECCAR. Important este să ai studii superioare economice și un contract individual de muncă, conform Codului Muncii. La ce "refuz al dreptului la munca" te referi?

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: OG 23/2017 plata defalcata a TVA

#24 Mesaj de manuelav »

La autorizatiile de libera practica ale medicilor, asistentilor, farmacistilor, moaselor, kinetoterapeutilor sic!
Ca si contabil nu poti profesa ca PFA sau SRL fara sa platesti taxa de protectie CECCAR

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: OG 23/2017 plata defalcata a TVA

#25 Mesaj de tobosv790 »

Astea sunt regulile jocului. Eu sunt membru inactiv al CECCAR (expert contabil).Dar pot sa ma retrag daca vreau , nimeni nu ma obliga sa raman membru in aceasta organizatie. Dar deocamdata am ales sa raman. Prefer sa tin evidente pe baza de CIM-uri part-time. Negociez netul si impozitele si taxele mi le achita angajatorul. E mult mai comod si mai lipsit de stress. Cel putin deocamdata.

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: OG 23/2017 plata defalcata a TVA

#26 Mesaj de manuelav »

regulile jocului sunt cam manarite statul se implica in organizarea si functionarea unor asociatii lucrative prin legislatie dedicata (ceea ce nu este tocmai cuser), pentru a stoarce un ban "cinstit" de la "membri cotizanti"

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: OG 23/2017 plata defalcata a TVA

#27 Mesaj de tobosv790 »

La cate manareli "sunt pe piata"acum chestia asta este total nesemnificativa......

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: OG 23/2017 plata defalcata a TVA

#28 Mesaj de manuelav »

Pe principiul asta mioritic mai bine inchidem pravalia ... :(

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: OG 23/2017 plata defalcata a TVA

#29 Mesaj de tobosv790 »

Inchidem, inchidem dar paine cu ce mai cumparam....?

manuelav
Mesaje: 168
Membru din: Mie Noi 12, 2014 11:40 am

Re: OG 23/2017 plata defalcata a TVA

#30 Mesaj de manuelav »

Nu imi da nimeni pomana si nici nu astept asta in viata! De munca o sa fie mereu...
Gasim o pravalie moderna, ieftina si cu respect fata de clienti... Pana la urma o sa dormi asa cum iti asterni! Miorita nu e un model de urmat... :(

Scrie răspuns