Spete Ordinul nr. 2343/2017

Mesaj
Autor
nitaf804
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mai 18, 2017 12:22 pm

Spete Ordinul nr. 2343/2017

#1 Mesaj de nitaf804 »

Caz concret - sesizare online la ANAF "Firma noastra are un angajat part time (2 ore/zi, 400 lei/luna). Angajatul este un avocat practicant asigurat in sistemul propriu al Baroului si obtine venituri din activitati independente - profesii liberale pt. care plateste contributii si taxe. Cum facem declaratiile si calculul taxelor datorate de societatea noastra?"

Am primit raspunsul: "conform prevederilor OG nr. 4/2017, pentru modificarea si completarea Codului Fiscal, Pentru persoanele prevazute la art. 136 lit. c), baza lunara de calcul
pentru contributia de asigurari de sociale o reprezinta suma castigurilor prevazute la rt. 139, realizate de persoanele fizice care obtin venituri din salarii sau asimilate salariilor asupra carora se datoreaza contributia individuala. Fata de cele prezentate, in cazul dumneavoastra veniturile obtinute din activitati independente (profesii liberale) nu se iau in calcul la stabilirea bazei impozabile pentru contibutia de asigurari sociale. Declaratia cod 112, se completeaza respectand prevederile OG nr. 4/2017, pentru modificarea si completarea Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal,respectiv venitul luat in
calcul la determinarea bazei lunare de calcul al contributiei de asigurari sociale este salariul minim brut pe tara garantat in vigoare pentru luna care se datoreaza contributia de asigurari sociale."

Intrebare: de ce nu se aplica in acest caz Art. 141 lit. b din Codul Fiscal?

nitaf804
Mesaje: 10
Membru din: Joi Mai 18, 2017 12:22 pm

Re: Spete Ordinul nr. 2343/2017

#2 Mesaj de nitaf804 »

Raspuns ANAF: "Referitor la solicitarea dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
- art. 41 lit. b) din Codul Fiscal nu se aplica in cazul dumneavoastra.
Acesta se refera la alte categorii de persoane asigurate
in sisteme proprii de asigurari sociale.
Asa cum am precizat si in raspunsul precedent Ordonanta nr. 4/2017, se refera la veniturile din salarii obtinute in baza unui contract de munca, al carui nivel este sub salariul minim brut pe tara.
Daca persoana in cauza realizeaza in luna respectiva, venituri de natura salariala mai mici decat nivelul salariului minim brut pe tara, anagajatorii vor lua in calcul la determinarea bazei lunare de calcul al contributiei de asigurari sociale, salariul minim brut pe tara.
Va recomandam sa aveti in vedere si prevederile
Ordinului nr. 2343/2017, privind procedura de aplicare a prevederilor art. 140 alin. (3) lit.e) din Legea nr. 227/2015, privind Codul Fiscal."
Nu sunt jurist, va prezint Art. 141 din Codul Fiscal care mi se pare foarte clar:
"ART. 141 - Excepții specifice contribuțiilor de asigurări sociale
Se exceptează de la plata contribuțiilor de asigurări sociale următoarele venituri:
b) veniturile din salarii și asimilate salariilor realizate de persoanele fizice asigurate în sisteme proprii de asigurări sociale, precum și de către persoanele care au calitatea de pensionari ai acestor sisteme, care nu au obligația asigurării în sistemul public de pensii, potrivit legii."
Ar fi interesanta o opinie de la un profesionist – drept fiscal.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Spete Ordinul nr. 2343/2017

#3 Mesaj de tomac »

eu v-am răspuns și pe blog - și eu sunt de acord că e o excepție așa cum e construit codul fiscal pentru că de nicăieri din art.141 nu rezultă că nu se aplică salariaților.
Problema e că și pdf-ul e construit de așa natură încât nu permite validarea lui fără CAS.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns