Client-server

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Client-server

#1 Mesaj de scortarum »

Se poate ca, daca clientul meu (server) are o licenta Saga si mai multi utilizatori legati in retea, eu sa fiu client? Sau e obligatoriu ca toti utilizatorii de la firma sa aiba licenta? Mersi!

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Client-server

#2 Mesaj de roncovf »

Cu Remote desktop nu-ti trebuie licenta

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Client-server

#3 Mesaj de tomac »

Da, se poate să fii client. Dar numai dacă baza de date de la el e pe regim client-server.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Client-server

#4 Mesaj de scortarum »

Scuza-ma ca insist, dar chiar daca acolo la firma exista o singura licenta, celelalte 5 calculatoare fiind legate prin shortcut (fara licenta), eu, ca si contabil, pot fi client? Si poate lucra toata lumea fara probleme? Mersi!

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Client-server

#5 Mesaj de stroer1948 »

In varianta client-server, iti trebuie licenta pentru fiecare calculator (indiferent ca este client sau server).
Daca accesezi SAGA din retea, fara ca acesta sa fie setat in modul Client-Server, se poate accesa de mai multe calculatoare, fiind necesara o singura licenta (pentru server).

Din ce inteleg, aveti a doua varianta, asa ca puteti accesa prin shortcut, fara o licenta suplimentara, dar trebuie sa fiti legat la la reteaua lor, sa folositi o retea virtuala (VPN, Hamachi).
Este un coleg pe forum care va poate ajuta.
hucecd scrie:Pentru implementare Saga in varianta client server puteti apela la mine. Datele mele de contact le gasiti aici http://www.sagasoft.ro/distributie.php?judet=Timis

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Client-server

#6 Mesaj de scortarum »

Iti multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Client-server

#7 Mesaj de tomac »

Pe o bază de date și rețea standard ca asta, tu nu poți fi client decât dacă ești parte a rețelei locale. Printr-o rețea de tip VPN poți fi client, dar vei staaaaaa ....
Pe o bază de date client-server, nu se accesează programul din share ci pe fiecare calculator există instalat SAGA. Tu poți fi client și dacă ești în altă localitate dacă există o conexiune bună și stabilă la internet.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Client-server

#8 Mesaj de stroer1948 »

Am folosit varianta C-S, serverul fiind la magazin. Clientul urmeaza sa inchida definitiv magazinul si va trebui sa transfer baza de date la mine.
Care este procedura?
Eu ma gandeam asa:
1 de pe calculatorul server, intru in setari si comut in mod standard. Fac backup la baza de date.
2. de pe calculatorul meu (client), intru in setari si comut in mod standard. Restaurez baza de date de la pasul 1.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Client-server

#9 Mesaj de tomac »

De pe client dacă se comută în client server - rămâne bd și la client și la server în baza de date clasică.
Dacă mergi pe versiunea ta, nu mai poți intra pe client că dă eroare odată ce e comutat pe server :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns