preluarea automata si ordonatarile SAGAB

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

preluarea automata si ordonatarile SAGAB

#1 Mesaj de herganiec »

Buna ziua
LA SAGAB am intampinat doua probleme:
1. am creat alta societate si am facut preluare automata din vechea societate a balantei la 31.12.2012.
2. dupa <preluare date> am verificat balanta analitica si e ok cu soldurile din decembrie 2012
3 daca listez balanta pe grupe (sunt 9 grupe cu conturi defalcate pe articol buget) am solduri precedente 0 la fiecare grupa.
Cand de fapt balanta noasta totala e compusa din balantele celor 9 centre (grupe) care le centralizam lunar ...
cum se poate rezolva problema de <preluare automata> a soldurilor conturilor pe fiecare grupa si articol buget ?


A doua problema e vorba de ordonantari si anume:
facem asa:
-la <operatii>, <angajamente / ordonantari> , facem <propunerea> e ok, facem <generare> e ok.
apoi daca mergem pe DGASPC (directia) apoi pe ecran 1 dreapta (scrie Bifati angajamentul corespondent ordonantarii curente) apare dar
in jos eranul 2 dreapta (Bifati plati corespunzatoare ordonantarii curente) nu apare nici o operatiune ca sa le selectez. Apoi daca listam situatie ordonantari nu apar achitate din aceasta cauza.
AM observat aceasta doar la platile care se fac prin casierie sau virament bancar care se refera la salarii, diurne sau deconturi. Doar la furnizori e ok.
pana in luna 06.2012 a fost ok dupa aceea nu se mai "vad" operatiunile pentru selectare, asa cum am explicat mai sus.

Stie cineva cum se poate rezolva aceaste probleme ? S-a mai intalnit cineva cu ele?
Orice idee e binevenita.
Multumesc.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns