import facturi in format xml

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: import facturi in format xml

#16 Mesaj de hucecd »

Nu se pot debifa. Daca ai dezactivata partea de stocuri aceste coloane vor fi ignorate si importul se va realiza. Daca doresti eliminarea acestor coloane, modificarea din Marfuri in Nedefinit si eventual modificare cont contabil pe alt analitic in functie de cota de tva se poate interveni asupra dbf.

rapoltij
Mesaje: 13
Membru din: Mie Mai 18, 2011 9:18 am

Re: import facturi in format xml

#17 Mesaj de rapoltij »

Deci este mai simplu de preluat la Diverse->Export date si apoi Import date->Import date din fisiere generate de Export date sau Iesiri... si nu la Administrare->Intretinere BD->Salavare BD apoi Diverse->Import date-> Import date din arhiva generata de SAGA?

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: import facturi in format xml

#18 Mesaj de hucecd »

Da, daca ai bifa pusa la Dezactiveaza ecranele de stocuri pentru aceasta firma.

rapoltij
Mesaje: 13
Membru din: Mie Mai 18, 2011 9:18 am

Re: import facturi in format xml

#19 Mesaj de rapoltij »

Unde trebuie sa bifez ecranele de stocuri (sa dezactivez), ca nu gasesc? Poate ca nici nu am daca folosesc SagaC numai pt. contabilitate.

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: import facturi in format xml

#20 Mesaj de hucecd »

Administrare- Configurare societati- Setari diverse
Daca licenta este activata numai pentru partea de contabilitate in mod sigur este dezactivata partea de stocuri.

rapoltij
Mesaje: 13
Membru din: Mie Mai 18, 2011 9:18 am

Re: import facturi in format xml

#21 Mesaj de rapoltij »

Am incercat sa fac import de clienti si iesiri si nu am reusit. Inainte de import de clienti in ecranul vizualizari am modificat 4111.cod client in 411.201.cod client (fiind-ca asa am clienti respectivi in contabilitate) si la import mi-a dat niste erori, iar importul de iesiri na are cum sa faca pt.ca nu am clienti preluati. Modificarea dbf trebuie sa fac altfel? Desi nu a preluat nici un client a aparut bifa in patratelul Importat.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: import facturi in format xml

#22 Mesaj de herganiec »

contul trebuie sa respecte 4111.xxxxxx poate sa fie si din cauza aceasta. Ati importat din arhiva Saga sau din altceva ?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: import facturi in format xml

#23 Mesaj de hucecd »

Daca la import ai primit niste erori insemna ca structura fisierului nu este compatibila cu Saga. Nu ai specificat ce erori ai primit asa ca nu putem sa adaugam altceva. In momentul in care se intervine asupra unui fisier dbf este posibil sa il corupi. Pentru rezolvare poti sa trimiti fisierele exportate pe mail catre mine, sa imi spui in continutul mailului ce modificari doresti sa fac. Vei vedea apoi ca se importa fara probleme.

rapoltij
Mesaje: 13
Membru din: Mie Mai 18, 2011 9:18 am

Re: import facturi in format xml

#24 Mesaj de rapoltij »

Da hucecd ar fi senzational. Adresa de mail unde o gasesc?

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: import facturi in format xml

#25 Mesaj de hucecd »


Scrie răspuns