Sume de serviciu prin SAGA

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Sume de serviciu prin SAGA

#1 Mesaj de rovidg116 »

Voi cum operati sumele de serviciu in cazul in care casa de marcat e legat de SAGA? E vorba de o casa de marcat TotalS, in regim de lucru "online". In afara de raportul X si Z, respectiv cateva reglaje, nimic altceva nu poate fi operat in el decat prin SAGA. In acest caz cum fac introducerea sumelor de serviciu? Scoaterea din modul de lucru "online" este destul de complicat.
Este vreo modalitate de introducere/scoatere sume de serviciu in/din casa de marcat prin SAGA?

O zi buna

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Sume de serviciu prin SAGA

#2 Mesaj de balazse »

Incearca sa utilizezi extensia "MarketLine" (aici ai posibilitatea de a introduce sumele de serviciu), este mult mai usor, iar la sfarsit de zi doar faci transfer centralizat al bonurilor (adica se transfera Z-ul si nu fiecare bon in parte).
Vezi aici programul:
http://www.sagasoft.ro/detalii_MarketLine.php
Primii pasi:
http://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?f=18&t=16991

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Sume de serviciu prin SAGA

#3 Mesaj de tomac »

Doar Marketline permite operare de sume direct din program, pentru unele case de marcat, nu și SAGA. SAGA doar tipărește bonurile.
Doar manual se pot opera acele sume de serviciu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rovidg116
Mesaje: 239
Membru din: Mie Iul 09, 2008 12:00 am

Re: Sume de serviciu prin SAGA

#4 Mesaj de rovidg116 »

Multumesc. Am descarcat si incercat. MarketLine e OK pentru magazine, dar la mine e vorba de un service auto unde se utilizeaza sectiunea "comenzi", facturile fiind generate direct din comanda. Mai sunt si articole nestocate, diverse servicii etc. care sunt introduse pe factura din meniul iesiri. cca 20-30% din facturi sunt incasate numerar, deci MarketLine nu ma ajuta in acest caz. Dar daca voi utiliza MarketLine numai pentru introducere/scoatere sume iar in rest merg pe mana lui SAGA? Teoretic nu ar trebui sa fie influentat functionalitatea programului...

Multumesc

ivana575
Mesaje: 141
Membru din: Vin Aug 15, 2008 12:00 am

Re: Sume de serviciu prin SAGA

#5 Mesaj de ivana575 »

Care este suma pe care trebuie sa o am in casa de marcat ca suma de serviciu, minima si maxima, la inceputul zilei?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Sume de serviciu prin SAGA

#6 Mesaj de fagarasa176 »

Nu exista un minim sau maxim
Majoritatea incarca cu 100 din cate stiu
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns