Export facturi in format xml

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
ciobotarum
Mesaje: 20
Membru din: Vin Ian 22, 2016 12:52 pm

Export facturi in format xml

#1 Mesaj de ciobotarum »

Buna ziua stimati colegi,

Multi dintre dvs. sunt mai mult decat experimentati in utilizarea programului si va rog, daca puteti, sa ma indrumati cum as putea face exportul unor facturi de iesire, dintr-o anume perioada, in format xml. Am intrat pe meniul diverse si am facut exportul, numai ca fisierul creat e de tip dbf. Probabil ar trebui sa am un anumit soft sa-l pot deschide pe acesta si apoi sa-l pot exporta in format xml? In principiu imi trebuie aceasta optiune pentru ca voi avea, ca si client, Carrefour-ul si ma obliga sa-i transmit facturile prin platforma DocXchange in format xml.

Va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Export facturi in format xml

#2 Mesaj de tomac »

Alegeți Formular PDF în ecranul de tipărire. Împreună cu PDF se va crea și un xml.
Problema e de compatibilitate însă. Ca tagurile folosite de SAGA să fie recunoscute de platforma lor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobotarum
Mesaje: 20
Membru din: Vin Ian 22, 2016 12:52 pm

Re: Export facturi in format xml

#3 Mesaj de ciobotarum »

Multumesc frumos! Voi incerca aceasta varianta.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Export facturi in format xml

#4 Mesaj de herganiec »

Chiar daca vei face asa, Carfour vrea alt format de .XML. Mie mi-au spus ca daca nu stim au o "echipa" care contra cost lunar iti instaleaza un program care sa-ti faca .xml asa cum il vor ei.
Asta mi se pare santaj, mai ales ca si pana acum te forteaza sa-ti introduci (tot tu ca furnizor) singur facturile emise SI pe portalul lor on-line.
Adica le emimi normal factura/le din Saga si apoi mai trebuie sa intri si pe site-ul lor sa le mia introduci inca o data pe platforma lor.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ciobotarum
Mesaje: 20
Membru din: Vin Ian 22, 2016 12:52 pm

Re: Export facturi in format xml

#5 Mesaj de ciobotarum »

Inteleg! Dvs. cum ati rezolvat problema in final?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Export facturi in format xml

#6 Mesaj de fagarasa176 »

Pai de ce sa munceasca ei, lasa ca sunt altii sclavi pe plantatie, ce sut in cur merita zdrentele
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Export facturi in format xml

#7 Mesaj de herganiec »

nu am rezolvat nicicum. Le-am aratat formatul .xml din Saga a facturii si le-am propus sa faca ei importul din .XML in programul lor.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

ciobotarum
Mesaje: 20
Membru din: Vin Ian 22, 2016 12:52 pm

Re: Export facturi in format xml

#8 Mesaj de ciobotarum »

Daca imi spuneti ca i-ati si convins nu pot decat sa va felicit! :)

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Export facturi in format xml

#9 Mesaj de herganiec »

cum ati rezolvat-o voi?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Export facturi in format xml

#10 Mesaj de stroer1948 »

tomac scrie:Alegeți Formular PDF în ecranul de tipărire. Împreună cu PDF se va crea și un xml.
Se pot exporta astfel mai multe facturi deodata, sau trebuie facuta operatiunea pentru fiecare factura in parte ?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Export facturi in format xml

#11 Mesaj de herganiec »

doar cate una. Dar poti incerca .
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns