restaurare baze de date in caz de virus

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
popc613
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 23, 2011 8:09 am

restaurare baze de date in caz de virus

#1 Mesaj de popc613 »

Buna tuturor. Oare ma poate ajuta cineva legat de urmatoarea problema?
Programul meu saga c a fost virusat cu Cerber Ramsomeware...si nu il mai pot deschide, intrucat este criptat (bineinteles se cere si o rascumparare pentru cheia de decriptare). Dar bazele de date par sa fie ok (cred). Oare as putea sa le import intr-o alta aplicatie saga pe un alt calculator ca sa nu le pierd? Si cum se face importul bazelor de date in saga? Va rog mult...sunt disperata...ma gandesc la datele din revisal si imobilizari...plus datele nelistate...Multumiri

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: restaurare baze de date in caz de virus

#2 Mesaj de zaineal »

daca nu il mai puteti deschide nici ultima baza nu o puteti face, totusi daca aveti o baza salvata o puteti introduce intr-un alt calculator cu saga dar cu licenta saga platita, faceti restaurare si veti avea notele contabile introduse pana la data la care ati salvat acea baza de date

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: restaurare baze de date in caz de virus

#3 Mesaj de herganiec »

Aveti salvate arhivele la firme pe vreun stick?
1.Daca aveti nu e problema
Trebuie reinstalat calculatorul si programul Saga, creati firmele pe rand, le validati si apoi restaurati arhivele firmelor pe rand.
2.Daca nu aveti salvari, E BUBA MARE.
Trebuie reinstalat calculatorul si programul Saga, creati firmele pe rand si trebuie implementate din nou dupa ultima luna inchisa la care aveti balanta.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

dragomirt
Mesaje: 109
Membru din: Mar Mar 31, 2009 12:00 am

Re: restaurare baze de date in caz de virus

#4 Mesaj de dragomirt »

popc613 scrie:Buna tuturor. Oare ma poate ajuta cineva legat de urmatoarea problema?
Programul meu saga c a fost virusat cu Cerber Ramsomeware...si nu il mai pot deschide, intrucat este criptat (bineinteles se cere si o rascumparare pentru cheia de decriptare). Dar bazele de date par sa fie ok (cred). Oare as putea sa le import intr-o alta aplicatie saga pe un alt calculator ca sa nu le pierd? Si cum se face importul bazelor de date in saga? Va rog mult...sunt disperata...ma gandesc la datele din revisal si imobilizari...plus datele nelistate...Multumiri
Ti-am trimis PM cu telefonul meu.

Scrie răspuns