PROBLEME CONCEDIU MEDICAL, ANGAJARE LA 2 SOCIETATI

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
radud639
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 09, 2015 8:57 pm

PROBLEME CONCEDIU MEDICAL, ANGAJARE LA 2 SOCIETATI

#1 Mesaj de radud639 »

Buna ziua dragi colegi...am o problema... poate s-a mai confruntat cineva cu asa ceva... am o persoana pe care am angajat-o la o firma 2 ore la sf.lunii mai 2016, stiind ca mai este angajata la o alta societate cu 8 ore...am facut statul de plata pe mai, pe iunie, d112, etc... ok...
Ulterior am aflat ca la societatea unde are ctr.de 8 ore a avut concediu medical pt.risc maternal, in prezent are cod 08...inca nu a nascut. Urmeaza in luna septembrie sa nasca.
Intrebarea mea este: ce sa fac ? sa refac statele de plata mai iunie? pe iulie inca nu am transmis... sa-i cer copie dupa concediile medicale de la doctor? Si sa fac dosar de recuperare? Practic am facut o angajare la o persoana care era in incapacitate de munca. Sau sa-i incetez ctr? si las asa cu lunile mai, iunie?
Mi-e sa nu aiba o problema ulterior cand isi va face dosarul pt.indemnizatia de crestere a copilului.
Va rog, astept un raspuns URGENT!
Va multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PROBLEME CONCEDIU MEDICAL, ANGAJARE LA 2 SOCIETATI

#2 Mesaj de tomac »

Păi, a lucrat? A venit la muncă cele 2 ore? Dacă da, nu aveți nici o vină și ați procedat corect. E nevoie ca și salariații să știe că au obligații și că acțiunile lor pot avea repercursiuni. Nu a venit la muncă? De ce ați pontat-o și i-ați făcut stat de plată?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

radud639
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 09, 2015 8:57 pm

Re: PROBLEME CONCEDIU MEDICAL, ANGAJARE LA 2 SOCIETATI

#3 Mesaj de radud639 »

A venit la munca. Nu e o problema ca la o firma a fost in concediu medical? si la alta a fost pontata?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PROBLEME CONCEDIU MEDICAL, ANGAJARE LA 2 SOCIETATI

#4 Mesaj de tomac »

Pentru firma care o plătește nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

radud639
Mesaje: 10
Membru din: Lun Mar 09, 2015 8:57 pm

Re: PROBLEME CONCEDIU MEDICAL, ANGAJARE LA 2 SOCIETATI

#5 Mesaj de radud639 »

Pt.firma care o plateste, nu. ok...dar mai incolo, cand isi va face dosarul de ingrijire copil, nu o sa intampine probleme oare? se va vedea ca la o firma a fost in CM si la alta a lucrat 2 ore...?!?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: PROBLEME CONCEDIU MEDICAL, ANGAJARE LA 2 SOCIETATI

#6 Mesaj de tomac »

Nu știu. Probabil că da, dar trebuia să se gândească înainte. Nu e o problemă a firmei. Eu disper când văd cum unii salariați cred că ei nu au nici o răspundere și cum firma trebuie să le spună lor ce să facă chiar dacă e o chestiune ce-i privește personal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns