restaurare versiune anterioara

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
paladec969
Mesaje: 22
Membru din: Mie Oct 21, 2009 12:00 am

restaurare versiune anterioara

#1 Mesaj de paladec969 »

Am urmatoarea situatie: am mutat SAGA pe un nou calculator (cu cod nou de identificare), unde acum am versiunea 476. Pentru ca noul calculator a fost defect, am fost nevoita sa lucrez pe cel vechi unde am versiunea 475, unde am restaurat baza de date salvata din PC-ul nou si a functinat perfect.
Acum calculatorul cel nou finctioneaza si vreau sa revin sa lucrez pe el, DAR NU pot restaura baza de date din versiunea 475 (salvata pe un server). primesc mesaj :"arhiva nu este valida"
Poate cineva sa ma ajute?? cum pot restaura baza de date cu versiunea 475 in PC-ul cu versiunea 476?
(nu am facut actualizare la urmatoarele versiuni pe noul PC, pentru ca nu am drept de administrare , iar omul "IT" e in concediu)
Pot instala pe vechiul PC versiunea 476 ? unde o gasesc?

Multumesc anticipat

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: restaurare versiune anterioara

#2 Mesaj de balazse »

Se pare ca salvarea nu s-a realizat corect. Incearca sa mai faci o salvare, dupa care sa faci restaurare.
In mod normal n-ar trebui sa apara probleme la restaurarea a unei baze de date cu versiune x-n intr-o baza de date cu versiune x, dar invers deja pot aparea probleme.

catanas440
Mesaje: 268
Membru din: Mar Sep 22, 2009 12:00 am

Re: restaurare versiune anterioara

#3 Mesaj de catanas440 »

Am o mica problema...sunt in versiunea 489 ,dar am nevoie de o salvare pe care am facut-o la un moment dat in versiune 488 , sa scot niste date si apoi sa revin la datele curente
Este posibil?
multumesc anticipat

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: restaurare versiune anterioara

#4 Mesaj de herganiec »

pai salvezi firma acum la zi cu vers 489, apoi restaurezi tot aci, arhiva dorita.
dupa ce ai rezolvat listarea etc... restaurezi tot aci arhiva la zi. Succes.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: restaurare versiune anterioara

#5 Mesaj de balazse »

Pentru CatanaS440
Pe viitor iti sugerez sa faci o copie de siguranta inainte de fiecare noua versiune/actualizare, asa cum se mentioneaza in fiecare e-mail cu actualizarea, deoarece astfel poti evita diverse situatii.

Scrie răspuns