Import data din B in A

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Import data din B in A

#1 Mesaj de stroer1948 »

As dori si eu daca aveti o solutie pentru urmatoarea situatie:
Am SAGA instalat pe doua calculatoare: A - calculatorul principal unde se tine si contabilitatea si B este calculatorul pe care doar se fac facturi (stocuri).
Eu import din B in A astfel:
Imagine

In mare parte, functioneaza perfect, insa operatoarea care face facturile doreste sa aiba si o evidenta a incasarilor. Pentru ca sunt mai multe tipuri de incasari (banci multiple, card, ramburs) si ca sa nu o zapacesc cu conturile, i-am propus, ca atunci cand are o incasare si doreste sa "bifeze" factura respectiva ca si incasata, sa apese pe butonul incasare, iar la cont incasare sa aleaga contul 5328 (ratiunea pe care am avut-o a fost ca e usor de tiinut mine si apare si in lista conturilor printre primele).
Dupa import, sterg eu manual toate insarile facute in contul 5328 si le bag inregistrez eu corect.

Problema este ca desi de cele mai multe ori nimereste contul 5328, exista si dati cand alege alt/alte conturi si mi-e destul de dificil sa depistez acele conturi.

Exista vreo posibilitate sa NU mai import aceste incasari? Sau aveti cumva alta idee la care eu nu m-am gandit?

Multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import data din B in A

#2 Mesaj de balazse »

Trebuie sa il inveti sa fie atenta si sa foloseasca contul mentionat.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Import data din B in A

#3 Mesaj de stroer1948 »

Am incercat si varianta import facturi din XML, insa imi pune articolele (produsele) pe nedefinit. Am o singura gestiune, marfa si folosesc aceleasi coduri si denumiri de produse.
Se poate sa fac cumva sa mi le puna direct pe gestiunea marfa?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Import data din B in A

#4 Mesaj de balazse »

Pe fisa contului 4111 poti verifica prin export in excel pe ce cont a incasat facturile, astfel poti verifica mai usor.

Scrie răspuns