import din alte aplicatii

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
olaruo912
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 11, 2017 1:33 pm

import din alte aplicatii

#1 Mesaj de olaruo912 »

Se poate face import din alte aplicatii? Doresc sa import intrarile dintro aplicatie de farmacie (facturile, sunt foarte multe si nu reusesc sa la introduc manual), am vorbit cu furnizorii de program farmacie si nu reusesc sa fac importul.In manualul de utilizare al SAGA scrie ca se poate, care este adevarul?. Stie cineva pas cu pas cum se procedeaza? Multumesc!

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: import din alte aplicatii

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Se pot importa intrari atat timp cat fisierul importat are structura conform cerintelor
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

floricicav
Mesaje: 137
Membru din: Joi Iun 28, 2007 12:00 am

Re: import din alte aplicatii

#3 Mesaj de floricicav »

din programul de gestiune pharmec al unei farmacii se poate importa in saga fisierul, insa problema mea este ca in saga contabilitatea este global valoric, iar din pharmec este cantitativ valoric.
trebuie prelucrat fisierul pe care il preiau, ma poate ajuta cineva cu o persoana care stiu sa lucreze cu fisiere dbf ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: import din alte aplicatii

#4 Mesaj de balazse »

De ce sa-l prelucrezi?
Ai doua optiuni:
- la "administrare" -> "configurare societati" -> "setari diverse" -> pui bifa la "dezactiveaza ecranele de stocuri pentru aceasta firma";
- iti creezi un tip de articol cum este si "marfa", doar ca pui bifa la "nestocat", iar la conturi analitice folosesti conturile gestiunii.

floricicav
Mesaje: 137
Membru din: Joi Iun 28, 2007 12:00 am

Re: import din alte aplicatii

#5 Mesaj de floricicav »

setarile exact asa le am configurate cum spuneti dvs.

Daca introduc factura manual la tip pun nedefinit cu conturile 371, 378, 4426

Cind le preiau din pharmec imi face importul pe cantitativ valoricastfel :
tip: marfa
gestiune: 01 vinzare
denumire articol: aspirina 500 mg de exemplu

fiecare furnizor are un cod in Saga, In pharmec are alt cod si se dubleaza
contul 401 in Saga are un analitic pentru fiecare furnizor, din preluare pharmec mi-i scoate pe toti cu sintetic 401

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: import din alte aplicatii

#6 Mesaj de balazse »


floricicav
Mesaje: 137
Membru din: Joi Iun 28, 2007 12:00 am

Re: import din alte aplicatii

#7 Mesaj de floricicav »

multumesc frumos, il caut

pacalan
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iul 01, 2013 1:49 pm

Re: import din alte aplicatii

#8 Mesaj de pacalan »

se poate importa stocul cu nomenclator produse(3000 repere) dintr-un alt program - easy cont ? cum sa procedez ?de asemenea pot importa clienti, furnizori ? multumesc anticipat

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: import din alte aplicatii

#9 Mesaj de herganiec »

cititi in program la Help despre structura fisierului de import. daca le faceti asa se pot importa.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: import din alte aplicatii

#10 Mesaj de hucecd »

Va pot ajuta cu importul din aproape orice program in Saga. Nomenclator produse, clienti, furnizori.
Din aplicatii de farmacie fac importuri pentru cine a apelat la mine indiferent ca sunt mii de intrari pe luna.
Colegul balazse v-a dat link-ul cu datele mele de contact.
http://www.sagasoft.ro/distributie.php?judet=Timis
Ultima oară modificat Sâm Noi 06, 2021 3:44 pm de către hucecd, modificat 1 dată în total.

fartana739
Mesaje: 275
Membru din: Vin Mar 10, 2006 12:00 am

Re: import din alte aplicatii

#11 Mesaj de fartana739 »

Buna ziua.
As avea nevoie de ajutor pentru a putea face import intrari din program nexus in saga.Din pacate programul nexus nu are optiunea de a exporta in format dbf.
Va multumesc

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: import din alte aplicatii

#12 Mesaj de hucecd »

Din fericire majoritatea programelor permit export in Excel. Din Excel se poate face fisier de import dbf sau xml pe structura lui Saga.

sabaua833
Mesaje: 13
Membru din: Lun Feb 19, 2018 3:19 pm

Re: import din alte aplicatii

#13 Mesaj de sabaua833 »

Va rog sa-mi spuneti daca se poate lucra in doua locatii diferite, si sa se restaureze datele apoi.
Multumesc,

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: import din alte aplicatii

#14 Mesaj de balazse »

Datele se pot restaura, dar daca folosesti aceasta optiune atunci trebuie sa ai in vedere de faptul ca restaurarea nu este aceeasi cu importul de date, precum cel mai optim este sa fie aceeasi versiune in ambele locatii.

szaszs
Mesaje: 169
Membru din: Lun Ian 10, 2011 12:00 am

Re: import din alte aplicatii

#15 Mesaj de szaszs »

hucecd scrie: Lun Feb 19, 2018 11:37 pm Din fericire majoritatea programelor permit export in Excel. Din Excel se poate face fisier de import dbf sau xml pe structura lui Saga.
buna ziua, am un fisier in excel de facturi de iesire generat de un soft strain si trebuie sa le import in Saga, am citit manualul Saga - am creat 2 fisiere in excel - unul pt clienti si unul pt facturi, am incercat sa fac structura prevazuta in manual, apoi sa le convertesc in xml, dar nu merge... imi apare "format xml invalid", unde gresesc?
multumesc

Scrie răspuns