CASA DE MARCAT -emitere BF -cv F emisa in 2016

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
bulugub
Mesaje: 43
Membru din: Joi Mar 26, 2015 11:29 am

CASA DE MARCAT -emitere BF -cv F emisa in 2016

#1 Mesaj de bulugub »

Buna ziua,

Am achizitionat o casa de marcat in martie 2017. Are definita doar cota de TVA 19%. Facturez oricarui client, casa de marcat o folosesc in regim de lucru cu calculatorul( ca o imprimanta).

Am un client neincasat de anul trecut , caruia i-am facturat, evident, cu TVA 20%.
Cum procedez sa incasez corect banii prin casa de marcat? Trebuie sa merg la furnizorul de casa de marcat sa-mi defineasca TVA 20%?

Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CASA DE MARCAT -emitere BF -cv F emisa in 2016

#2 Mesaj de tomac »

Da.
Eu sunt curios cum puteți demonstra cât din bonurile emise de casa de marcat pentru încasare facturi emise anterior sunt pe post de chitanțe. E una din dilemele mele.
Pentru că dacă vând ceva emit bon, pentru că sunt obligat să emit bon și la vânzare nu doar la încasare, iar închiderea bonului o fac cu credit. Apoi când încasez, dacă emit iarăși bon, practic dublez suma. Doar dacă la vânzare emit factură și nu emit bon fiscal abia atunci aș putea emite bon la încasare, dar și în cazul ăsta pe bon ar trebui să apară că e vorba de încasare la o factură.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bulugub
Mesaje: 43
Membru din: Joi Mar 26, 2015 11:29 am

Re: CASA DE MARCAT -emitere BF -cv F emisa in 2016

#3 Mesaj de bulugub »

La vanzare am emis factura si nu am emis bon fiscal. Am setare ca pe bon sa se printeze si numele clientului si Factura pentru care se face incasarea.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CASA DE MARCAT -emitere BF -cv F emisa in 2016

#4 Mesaj de tomac »

Asta e o problemă ce intră în conflict cu OUG 28/1999 care spune că la vânzare se emite bon fiscal, factura doar la cerere. Așadar, bonul fiscal e document obligatoriu.
Unde aveți o astfel de setare? Să apară și numărul facturii pe bon?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bulugub
Mesaje: 43
Membru din: Joi Mar 26, 2015 11:29 am

Re: CASA DE MARCAT -emitere BF -cv F emisa in 2016

#5 Mesaj de bulugub »

Eu intocmesc factura din iesiri , in care definesc fiecare client in parte cu CNP. Apoi, in putinele cazuri in care inzasez numerar, tiparesc bon. Pe bon apare si numele clientului si CNP, si serie/nr factura emisa.

(tiparire bon fiscal/configurari/preia client pe bon)

Toate informatiile cuprinse pe factura sunt tiparite si pe bon.

Folosesc de putin timp casa de marcat. Emit foarte rar facturi catre persoane fizice. Nu stiu daca procedez corect....

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25978
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CASA DE MARCAT -emitere BF -cv F emisa in 2016

#6 Mesaj de tomac »

Asta știu, e corect cum procedați dpvd tehnic, dar nedumerirea mea e alta. E legată de legislație. Pentru că livrarea și factura e în 2016 și în 2017 e doar încasarea. Ori legea spune că se emite bon la livrare, dar și că încasarea se face cu bon. Și aici e contradicția.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bulugub
Mesaje: 43
Membru din: Joi Mar 26, 2015 11:29 am

Re: CASA DE MARCAT -emitere BF -cv F emisa in 2016

#7 Mesaj de bulugub »

Sunt o societate ce are ca domeniu de activitate Productie Tamplarie. Nu am nici un magazin de vanzare, de prezentare, doar hala de productie. In 90 % din cazuri am vandut persoanelor juridice cu factura. In 10 % din cazuri am vandut la persone fizice. Niciodata clientul nu ridica tamplarie din hala de productie,Tamplaria a fost intotdeauna transportata si montata la client acasa. Tot acolo s-a incasat si avansul (la momentul masuratorilor) si restul de plata ( dupa montaj)cu CHITANTA ( cv factura). Pe factura este specificat ca marfa este transportata la client si montata la domiciulu acestuia.
Pana in aprilie 2017 nu am folosit casa de marcat.
1. In opinia dmv am procedat corect ( factura cu chitatnta la persoane fizie)?

Din 31.03.2017 am achizitionat o casa de marcat, ca sa pot vinde spre exemplu, unui client care vrea doar un maner.
M-am gandit sa incasez prin casa de marcat creantele clienti pers fizice neincasate. Nu stiu daca am voie sa fac asta.

2.Acum ca am achizitionat casa de marcat, sunt obligata sa emit bon fisal ptr orice vanzare/pers fizia-juridica?

Am mare nevoie de ajutor...

Scrie răspuns