Preluare baza de date

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
costeae532
Mesaje: 1
Membru din: Joi Feb 02, 2017 5:43 pm

Preluare baza de date

#1 Mesaj de costeae532 »

Buna seara,
Ma confrunt cu urmatoarea problema: am preluat un client cu tot cu baza de date saga. Contabilul precedent a folosit versiunea de saga fara stocuri. Dupa preluarea bazei de date modulul de stocuri este inactiv cu toate ca eu am versiunea integrala. Cum, ce pot face?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Preluare baza de date

#2 Mesaj de herganiec »

pai mergeti si o activati la firma in cauza. la setari diverse unde sunt toate firmele la inceput.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

saucan
Mesaje: 194
Membru din: Joi Mar 08, 2012 1:05 pm

Re: Preluare baza de date

#3 Mesaj de saucan »

Buna ziua,as avea si eu o intrebare,vreau sa predau altei persoane baza de date a unei societati din programul Saga ,numai ca as vrea doar pt o societate,inclusiv tot ce s-a salvat in Temp,cum as putea sa fac? Salvez baza de date pt firma respectiva pe un alt dispozitiv in format zipp,apoi acea persoana trebuie sa copieze programul cu licenta pe calculatorul sau si sa faca import date?Si cu Revisal cum fac?As vrea sa-i salvez baza de date doar pt firma respectiva .Multumesc

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24154
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Preluare baza de date

#4 Mesaj de balazse »

Daca ne referim stric la datele din program, faci o salvare de baza de date, iar cealalta persoana sa isi creeze firma si sa faca o restaurare de baza de date.
Important ar fi sa aveti aceeasi versiune la program.

In ceea ce priveste partea de ReviSal (program oficial), poti sa mergi la firma pentru care doresti sa predai datele, dupa care mergi la "instrumente" -> "export angajator" si salvezi unde doresti fisierul generat.

Referitor la declaratii care din varii motive le-ai salvat in "temp" trebuie sa le copiezi fiecare itnr-un anumit loc (atentie sa le copiezi si recipisa).

Scrie răspuns