import in consumuri Saga

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

import in consumuri Saga

#1 Mesaj de visani512 »

Buna ziua
Am rugamintea daca ma poate ajuta cineva. Am productie si Consumurile pentru productie le bat manual in Saga stiu ca exista optiune de import din excel dar nu reusesc. Din programul meu de proiectare imi iese un bon consum cu urmatoarele coloane cod,denumire ,um , total buc. Am citit ceva in manual dar nu prea inteleg. Aleg import fisier imi apar coloane dar la coloane imi apare numai Cod, Cod bare, Cantitate , Pret nu si Denumire. Sau cum se procedeaza ?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: import in consumuri Saga

#2 Mesaj de paturcai »

Puneti in EXCEL-ul pe care programul de proiectare il genereaza coloanele lipsa.
1. Adica aveti: COD - DENUMIRE - UM - TOTAL BUC
2. Inserati coloanele pe care SAGA le cere la import in plus (exemplu)
data - den tip - den_gest - COD - DENUMIRE - UM - TOTAL BUC - pret valoare - explicatie
In exemplul de mai sus (2) am lasat cu majuscule ce aveti la fel cu SAGA; ce este cu minuscule trebuie dvs. sa inserati ca si noi coloane.
Salvati fisierul rezultat (dupa ce faceti inserarile) si importati-l
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: import in consumuri Saga

#3 Mesaj de visani512 »

Multumesc am sa incerc

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: import in consumuri Saga

#4 Mesaj de visani512 »

Nu merge am pus coloanele lipsa dar cand dau pe import fisier imi apare un tabel dar nu sunt toate coloanele din excel acolo iar cand dau pe sageata galbena de sus imi apare nepreluat-cod-cod_bare-cantitate-pret dar nu imi apare denumire sau ce nu fac bine ? multumesc
As putea oare sa va trasmit poze cum imi apare sa vad cu ce gresesc ?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: import in consumuri Saga

#5 Mesaj de paturcai »

Cel mai bine este sa trimiteti la SAGA un email.
Va vor raspunde
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: import in consumuri Saga

#6 Mesaj de visani512 »

Am tot vorbit cu ei pe tema asta si mi-au spus ca este explicat in manualul de utilizare. Eu le-as bate in continuare manual desi este foarte mult timp pierdut zile intregi am vrut macar sa nu mai imi apara stocurile cu o daca la data cand bat bonul nu mai am pe stoc dar nici asta nu se rezolva.Am chemat si un IT ist dar nu intelege si din acest motiv am aplelat la forum.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: import in consumuri Saga

#7 Mesaj de paturcai »

Am mers si am facut un exemplu.
Cred ca faceti o greseala undeva.
Hai sa vedem cum faceti sa vedeti unde gresiti.
Aveti un bon de consum gata facut.
Mergeti in ecranul de deasupra si dati click pe el.
Mergeti la ecranul de jos si apasati iconul XL si acceptati sa vi se genereze un fisier XLS.
Salvati-l undeva pe desktop
Adaugati un nou bon de productie si importati acel fisier (doar e facut de SAGA nu?) in noul bon pe care l-ati creat.
Aveti un tab numit SETARI, aici alegeti: manual, si prima coloana reprezinta denumirea coloanelor si delimitarea sa se faca dupa virgula.
Daca nu merge inseamna ca aveti setat CALCULATORUL cu ROMANA (ca limba implicita a sistemul de operare) si atunci delimitatorul trebuie sa fie altul (incercati punctSIvirgula sau un alt delimitator)
La mine a mers.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: import in consumuri Saga

#8 Mesaj de visani512 »

Am descoperit in saga cand am introdus factura la cod mi a generat saga un cod automat 300094 , in excel ul de la productie la cod imi apare manerf-m deci va trebui sa schimb codurile ori in Saga ori in productie dar stiti cumva daca schimb codurile in saga pot sa inlocuiesc la coduri si in litere de exemplu manerf-m ? sau mai simplu ar fi sa inlocuiesc in productie codurile cu cele generate de saga automat ?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: import in consumuri Saga

#9 Mesaj de paturcai »

Aveti toata libertatea de a schimba dupa cum doriti codificarea
Nu uitati sa faceti inainte de toate experimentele o copie a bazei de date
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

visani512
Mesaje: 492
Membru din: Mie Feb 03, 2016 2:43 pm

Re: import in consumuri Saga

#10 Mesaj de visani512 »

Ok va multumesc mult pentru rabdare si sfaturi. Va doresc o seara frumoasa.

Scrie răspuns