Import in iesiri datele unei intrari

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
tudorached361
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Noi 15, 2014 11:22 am

Import in iesiri datele unei intrari

#1 Mesaj de tudorached361 »

Buna ziua,

Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez pentru ca datele dintr-o intrare sa le import intr-o iesire.
Marfa ce o receptionez din factura unui furnizor o si facturez catre un client, aceleasi denumiri, aceleasi cantitati.
Am urmat pasii din manualul de utilizare, am citit si pe forum, dar tot nu am reusit.
Fac receptia in Intrari, export in excel coloanele Tip, Gestiune, Denumire articol, Cod, UM, TVA%, Cantitate, Pret unitar, Valoare, Total.
Mentionez ca avem gestiune cantitativ-valorica.
Apoi, la Iesiri adaug numar de factura, client si data, iar ca sa adaug produsele as folosi iconul "Import articole si cantitati din fisiere", pentru ca am nevoie sa facturez aceleasi produse ca in receptia exportata in excel.
Si ... de aici incolo ceva nu fac bine, pentru ca desi pe "Import fisier" Saga imi arata 7 coloane si toate produsele, in factura imi aduce doar 2 sau 3 produse, dupa ce imi da mesaje de eroare "Nu ati completat pretul de vanzare" si "Procent TVA invalid", desi in xls exista si aceste coloane.

Daca m-ati sfatui cu pasii ce trebuie sa-i urmez mi-ati fi de mare ajutor.
Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Import in iesiri datele unei intrari

#2 Mesaj de paturcai »

Vedeti cate coloane exporta SAGA in EXCEL din IESIRI
Apoi dupa ce exportati din INTRARI, adaugati sau scoateti coloane dupa caz.

Exemplu:
In IESIRI, SAGA genereaza coloanele:
1-2-3-4-5-6-7-8
In INTRARI, SAGA generaza coloanele:
1-2-0-0-3-4-5-6
Unde am pus 0 (zero) SAGA nu genereaza o astfel de coloana.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Import in iesiri datele unei intrari

#3 Mesaj de stroer1948 »

Din intrari trebuie sa exporti doar coloanele COD si Cantitate. (poti exporta si alte coloane, dar nu vor fi luate in calcul.)
Selecteaza gestiunea impicta din setari si vei prelua doar coloanele COD si Cantitate.
Chiar daca iti da mesajul "Nu ati completat pretul de vanzare" dai ok pana se adauga toate linii le. Dupa asta, completezi tu manual pretul de vanzare si modifici cota de TVA.
Verifica si in Fisiere > Articole sa ai cota de TVA buna, iar daca nu e buna, o modifici de acolo ca sa nu iti mai dea acest mesaj pe viitor.
Poti incerca tot din aceasta fereastra, sa completezi si preturile de vanzare si sa vezi daca ti le ia automat cand faci importul.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Import in iesiri datele unei intrari

#4 Mesaj de herganiec »

...si atunci nu e mai ușor să le înregistrați manual încă o dată în ieșiri ? :) Tot trebuie să puneți prețul de vâbzare, %Tva..
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Import in iesiri datele unei intrari

#5 Mesaj de stroer1948 »

Depinde cate pozitii are factura. Daca are peste 10, cred ca merge mai repede cu importul.
TVA-ul cu siguranta se completeaza automat, daca il seteaza bine din Articole. Posibil sa se preia si pretul de vanzare, dar asta nu am incercat.
Ideea ar fi ca procedura de import din fisiere, sa suporte mai multe campuri (cod, cantitate, pret, data).
Am propus asta aici http://forum.sagasoft.ro/viewtopic.php?f=12&t=39046
Daca vi se pare util ar trebui sa sustineti acolo cu un mesaj (sau direct la SAGA) si poate se implementeaza.

tudorached361
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Noi 15, 2014 11:22 am

Re: Import in iesiri datele unei intrari

#6 Mesaj de tudorached361 »

stroer1948 si petrucai, multumesc mult pt. recomandari.
Am reusit sa fac importul. Problema mea a fost cota de TVA din Articole.
Facturile au in mod frecvent mai mult de 15 repere si acest fel de import imi este de mare ajutor.
Daca s-ar putea adauga si celelalte coloane, cu pret de vanzare mai ales, ar fi ideal. Sustin propunerea lui stroer1948.

Scrie răspuns