salvarea bazei de date

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
prunag
Mesaje: 8
Membru din: Mar Mar 15, 2011 1:12 pm

salvarea bazei de date

#1 Mesaj de prunag »

Buna! Am probleme cu salvarea datelor din saga. La o animita perioada, imi salvez datele intr-un folder extern. La ultimele incercari de a salva baza de date imi da eroare si imi apare mersaj ca baza de date este deschisa in alta locatie dar saga nu este deschisa la alt calculator. Chiar inainte de a da salvare ma asigur ca nu am lasat deschis saga la alt calculator. Cum pot rezolva aceasta situatie. Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: salvarea bazei de date

#2 Mesaj de balazse »

Incearca sa restartezi calculatorul.

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: salvarea bazei de date

#3 Mesaj de cretum »

Buna seara.Va rog poate ma ajuta cineva. La 1 ian 2017 am deschis o firma care am avuto si la dec. 2016 numai ca am mai pus la denumire trei puncte sa se deosebeasca. La salvare baza de date ma intreaba daca sa suprascrie arhiva. DA sau NU. Eu am spus da. Dar nu sint salvate amindoua. Am spus si NU si sa salvat tot numai una. Apare cea fara puncte. Ce sa fac? multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: salvarea bazei de date

#4 Mesaj de herganiec »

sa nu folosesti ... ci 1 sau 2
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

cretum
Mesaje: 803
Membru din: Vin Mai 04, 2007 12:00 am
Localitate: BACAU
Contact:

Re: salvarea bazei de date

#5 Mesaj de cretum »

Multumesc frumos---s-a rezolvat cu ajutorul dv. herganiec

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: salvarea bazei de date

#6 Mesaj de herganiec »

:wink: cu placere.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

enachea795
Mesaje: 2
Membru din: Vin Sep 30, 2016 2:28 pm

Re: salvarea bazei de date

#7 Mesaj de enachea795 »

Buna ziua,

Am incercat sa salvez baza de date pe un hard extern si imi spune la un moment dat ca nu poate citi de pe disc SetupC_Update485.exe.
Pot copia folderul saga fara acest fisier?

Multumesc.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: salvarea bazei de date

#8 Mesaj de herganiec »

da nu e nevoie de acela. ce face dvs e salvarea directorului SAGA cu totul. e ok si asa. o data.
Dar salvarea bazei de date se face periodic pe hdd extern din administrare-inretinere BD-Salvare- bifati salavare in alta locatie (alegeti litera hdd extern)-Salvare pentru toate firmele si START.
pe hdd extern veti avea creat numele firmei si in ea arhiva cu toate datele la zi.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

enachea795
Mesaje: 2
Membru din: Vin Sep 30, 2016 2:28 pm

Re: salvarea bazei de date

#9 Mesaj de enachea795 »

Va multumesc foarte frumos pentru raspuns si ajutor.

O seara placuta va doresc.

Scrie răspuns