Reglare automata situatie clienti linie de comanda

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
geambecd
Mesaje: 48
Membru din: Vin Iul 13, 2012 4:00 pm

Reglare automata situatie clienti linie de comanda

#1 Mesaj de geambecd »

Buna ziua,

Noi lunar importam in jur de 2000 de facturi prin dbf. (IE_)

Tot lunar importam si incasarile; fisierul cu note contabil (NC_)


In fiecare an preluam datele din firma veche si incepem un an nou cu putine inregistrari.

Cu toate acestea in septembrie deja se aduna in jur de 20.000 de clienti.


Ca sa obtinem un scadentar lunar la clienti trebuie luna de luna sa dam reglare automata la toti clienti. Problema este ca sistemul verifica tot timpul toti clientii si pe cei deja reglati si pe cei care au neachitat la final 0 si nu au mai avut nici o intrare apoi si nici o nota contabila.

Din ce am vazut cand se apasa butonul reglare automata la toti clientii se reseteaza data si se ia intervalul anul 2000 - astazi si dureaza in jur de 5-6 ore pe un calculator destul de performant core I5, 16 gb de memorie.


Intrebari:
1. Se poate da reglare automata doar pe anumita perioada?
2. Se poate apela cumva functia reglare automata la toti clientii din linia de comanda?. Ma gandesc ca merge mai repede.


3. Am vazut ca se poate regla automat un client. Daca as putea face un programel; as scoate clientii eu care nu au fost achitati si doar pentru ei as apela reglare automata. Cum pot apela din linia de comanda exact acea functie de reglare automata. Exemplu: reglare_automat(cod_client);
4. Cum se poate executa un programel din linia de comanda saga? Este acea sectiune avans din zona de backup unde se pot scrie comenzi fox.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Reglare automata situatie clienti linie de comanda

#2 Mesaj de tomac »

1. nu
2. nu
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns