FACTURA VALIDATA CARE NU APARE IN FISA DE CONTURI

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
ghigium
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Feb 06, 2016 2:01 pm

FACTURA VALIDATA CARE NU APARE IN FISA DE CONTURI

#1 Mesaj de ghigium »

Buna ziua,

am descoperit ca nu imi dau soldurile deoarece la unele facturi din 2016 desi sunt validate ele nu apar in fisa de cont la client. am incercat sa devalidez acele facturi si sa le validez iar si nu se mai poate deoarece scrie ca data documentului este precedenta ultimei incheieri de gestiune. ce fac in acest caz? cum sa validez dinou factura sau cum fac sa apara in fisa de conturi?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: FACTURA VALIDATA CARE NU APARE IN FISA DE CONTURI

#2 Mesaj de tomac »

Nu se vede în conturi pentru că, cel mai probabil, este anterioară preluării soldurilor contabile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ghigium
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Feb 06, 2016 2:01 pm

Re: FACTURA VALIDATA CARE NU APARE IN FISA DE CONTURI

#3 Mesaj de ghigium »

buna ziua,

De ce raspundeti atat de superficial. Spuneti-mi unde trebuie sa intru si ce sa fac. Sunt noua in acest program si trebuie sa le rezolv. Este greu sa imi raspundeti care este procedura. dati-mi o persoana care o pot plati sa ma invete aceste lucruri in saga.

Multumesc.

velam
Mesaje: 109
Membru din: Mie Mar 30, 2011 1:06 pm

Re: FACTURA VALIDATA CARE NU APARE IN FISA DE CONTURI

#4 Mesaj de velam »

Nu a raspuns superficial. A spus ca poate ati deschis firma respectiva, sa zicem la 01.11.2016, dar in programul Saga ati dat incepere sold la 31.12.2016 si de aceea programul nu ia in calcul ce ati introdus dumneravostra in program.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: FACTURA VALIDATA CARE NU APARE IN FISA DE CONTURI

#5 Mesaj de fagarasa176 »

ghigium scrie: Este greu sa imi raspundeti care este procedura.
Mai greu este se pare sa cititi d-vs manualul de utilizare, lucru obligatoriu in astfel de cazuri.
Daca a'ti fi facut acest lucru gaseati rezolvarea.
Verificati urmatoarele:
1. In meniul Administare-->Configurare societati-->Preluare date contabile-->ce luna si an aveti trecut la "Luna de incepere a folosirii programului"

2. Daca la facturile care spuneti ca nu aveti NC generate, la data, este introdusa o data ANTERIOARA datei de incepere de folosire a programului, din aceasta cauza nu aveti NC generate
Ultima oară modificat Lun Noi 20, 2017 1:58 pm de către fagarasa176, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ghigium
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Feb 06, 2016 2:01 pm

Re: FACTURA VALIDATA CARE NU APARE IN FISA DE CONTURI

#6 Mesaj de ghigium »

Luna de incepere a folosirii programului este ianuarie 2016.

Facturile care nu apar in FISA DE CONTURI al unui client este una din 20.04.2016 si una din 26.04.2016.

Multumesc pentru raspunsuri.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: FACTURA VALIDATA CARE NU APARE IN FISA DE CONTURI

#7 Mesaj de ferenta »

Dacă au fost validate ar trebui să apară!Vezi notele contabile generate la fiecare factură, dacă este corect codul analitic al clientului!
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

ghigium
Mesaje: 24
Membru din: Sâm Feb 06, 2016 2:01 pm

Re: FACTURA VALIDATA CARE NU APARE IN FISA DE CONTURI

#8 Mesaj de ghigium »

Buna ziua,

nu inteleg deoarece aceste facturi apar daca scot situatia din operatii-listari situatie clienti. apare si factura si plata. dar daca vreau sa scot din situati-listari fisa contului apare doar plata si nu factura. Nu s-au generat NC la aceste facturi. Dar nici nu o pot devalida deoarece spune ca data doc este precedenta ultimei inchideri de GESTIUNE. trebuie modificata. Ii dau ok si degeaba.
Nu stiu cum sa rezolv.

velam
Mesaje: 109
Membru din: Mie Mar 30, 2011 1:06 pm

Re: FACTURA VALIDATA CARE NU APARE IN FISA DE CONTURI

#9 Mesaj de velam »

Devalidati fiecare luna in parte pana la luna aprilie si apoi devalidati documentul din luna respectiva.

Scrie răspuns