Import baza date din alt software de contabilitate.

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
micua614
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 12, 2018 12:35 pm

Import baza date din alt software de contabilitate.

#1 Mesaj de micua614 »

Exista cineva care a lucrat in trecut cu Nexus ERP distribuit de Nexus Media ?
Cum se pot importa baze de date din alt software de conta ?
Se foloseste functia " restaurare baze de date " din Saga C si se alege calea de pe un HDD extern unde bazele de date sunt in format .dbf ???

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Import baza date din alt software de contabilitate.

#2 Mesaj de septimiuv »

Nu se poate.

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: Import baza date din alt software de contabilitate.

#3 Mesaj de hucecd »

Fiecare soft de contabilitate are propria structura a bazei de date. Acesta este motivul pentru care nu se poate importa in Saga in totalitate.
In schimb, daca doriti sa incepeti sa lucrati in Saga se pot importa foarte multe elemente din vechiul program. De exemplu: se pot importa toti furnizorii, toti clientii, toate articolele, Balanta de verificare initiala, Situatia clientilor la 31.12.2017, Situatia furnizorilor la 31.12.2017, Salariatii.
Daca se doreste sa se importe si istoricul din vechiul program atunci va pot spune ca se poate importa pe langa cele enumerate mai sus, Intrarile, Iesirile, Intrari valuta, Iesiri valuta, Articole contabile, Productia, Bonuri de consum.
Pentru detalii suplimentare ma puteti contacta pe mail sau telefon
http://www.sagasoft.ro/distributie.php?judet=Timis

rapoltij
Mesaje: 13
Membru din: Mie Mai 18, 2011 9:18 am

Re: Import baza date din alt software de contabilitate.

#4 Mesaj de rapoltij »

Daca folosesc SagaC numai pt. contabilitate si clientul tot SagaC dar numai pt.stocuri am posibilitatea sa preiau datele de care am nevoie pt. contabilitate la facturile emise de client (Nr.document;Cod;Client:TVAI;Data;Valoare;TVA;Total;Neachitat)?
Va multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Import baza date din alt software de contabilitate.

#5 Mesaj de tomac »

da. prin import din arhivă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rapoltij
Mesaje: 13
Membru din: Mie Mai 18, 2011 9:18 am

Re: Import baza date din alt software de contabilitate.

#6 Mesaj de rapoltij »

La firma de la care vreau sa preiau facturile emise dau:Export date;Adaug;Iesiri de la pana la si apar facturile emise DAR in coloana DEN_TIP si GESTIUNE are Marfuri iar eu in contabilitate o am ca Nedefinit si fara gestiuni distincte de si am 707.01-mag.1; 707.02-en-gros; 707.03-mag.2 La preluare nu ma va incurca acest aspect? Voi folosi:Import dete din arhiva generata din SAGA sau Import date din fisiere generate din Export data sau Iesiri-facturi XML? Fiecere trebuie sa aiba ultima versiune (ex.acum3.0.496)?
Va multumesc

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8222
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Import baza date din alt software de contabilitate.

#7 Mesaj de herganiec »

la firma de la preluati, faceti <Intretinere BD->Salvare> si din arhiva aceea faceti <Import date din arhiva generata din SAGA> acolo veti selecta in drapta ce vreti sa importati.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: Import baza date din alt software de contabilitate.

#8 Mesaj de hucecd »

rapoltij scrie:La firma de la care vreau sa preiau facturile emise dau:Export date;Adaug;Iesiri de la pana la si apar facturile emise DAR in coloana DEN_TIP si GESTIUNE are Marfuri iar eu in contabilitate o am ca Nedefinit si fara gestiuni distincte de si am 707.01-mag.1; 707.02-en-gros; 707.03-mag.2 La preluare nu ma va incurca acest aspect? Voi folosi:Import dete din arhiva generata din SAGA sau Import date din fisiere generate din Export data sau Iesiri-facturi XML? Fiecere trebuie sa aiba ultima versiune (ex.acum3.0.496)?
Va multumesc
In cazul acesta va trebui sa generezi fisierele Clienti.dbf si Iesiri.dbf din Export date. Apoi fisierul Iesiri.dbf il trimiti pe mail catre mine, eu il modific in sensul ca atasez contul tau contabil pe analitic in functie de gestiune, schimb din Marfuri in Nedefinit, fisier pe care ti-l trimit pe mail si ai rezolvat problema.

ciotarlac
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Import baza date din alt software de contabilitate.

#9 Mesaj de ciotarlac »

Buna ziua,

Se poate prelua baza de date din programul Softpro???
daca Da, cum anume?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Import baza date din alt software de contabilitate.

#10 Mesaj de septimiuv »

Nu se poate.

robut
Mesaje: 1077
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Import baza date din alt software de contabilitate.

#11 Mesaj de robut »

Buna ziua,
dar din Imati Software, se poate importa baza de date?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Import baza date din alt software de contabilitate.

#12 Mesaj de septimiuv »

Nu se poate din niciun alt program.

Scrie răspuns