CONFIGURARE RETEA VPN

Retea, baze de date, salvari, restaurari etc.
Mesaj
Autor
loid
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 24, 2018 1:53 pm

CONFIGURARE RETEA VPN

#1 Mesaj de loid »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati daca aveti vreo informatie referitoare la acest subiect. Internetul este furnizat de celebrii furnizori de la TELEKOM, cu un router Huawei
HG8247H. Am incercat sa configurez reteaua VPN si nu reusesc. Din ce mi-am dat seama cred ca am port-ul VPN inchis. Cei de la Telekom nu vor sa solutioneze problema decat daca sun la un numar cu cost de 7 euro + tva/ apel. As suna , nu e o problema cei 7 euro, cu toate ca acest aspect va cantari mult in decizia mea de a prelungi contractul cu ei, dar nu stiu sigur daca este din aceasta cauza sau nu. Intrebarea este daca ati avut vreodata ridicat acest aspect si daca stiti cumva daca este din portul celor de la Telekom ( ce numar de port este?) sau daca este cu totul alta problema. Mentionez ca am mapat id-ul pc-ului in router si ma pot loga remote connection pe acest calculator. Va multumesc pentru raspuns. Dacian

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CONFIGURARE RETEA VPN

#2 Mesaj de tomac »

Vă dau eu un sfat: renunțați la serviciile Telekom. E destul de dificil de configurat accesul VPN la ei, dar nu e irealizabil. Puteți folosi http://www.softether.org de exemplu pe server și pe clienți.
Detalii despre porturile pe care se face portforward https://blogs.technet.microsoft.com/rra ... s-through/
Pe windows VPN merge cu port forward pe 1723 către IP-ul serverului.
Dar VPN inclus în Windows nu permite decât o conexiune activă la un moment dat din câte știu eu de aceea e ok să se apeleze la un soft ca OpenVPN sau softether.

Problema lor este viteza. La 8-10 Mbps download și nici 1 Mbps upload, nici nu merită încercat conexiune de tip VPN.
La mine, pe alt provider, download circa 440-450 Mbps și upload 250-300 Mbps e ca și cum ai lucra în rețea locală
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

loid
Mesaje: 2
Membru din: Mie Ian 24, 2018 1:53 pm

Re: CONFIGURARE RETEA VPN

#3 Mesaj de loid »

Multumesc Tomac pentru raspuns. Sincer, mesajul tau il asteptam. O sa incerc cu solutiile oferite in raspuns. Revin daca intampin ceva probleme.

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: CONFIGURARE RETEA VPN

#4 Mesaj de hucecd »

Se poate rezolva si pe Telekom. Am avut Telekom la o firma la Cluj Napoca unde am instalat client server si totul a decurs perfect. Daca aveti nevoie de ajutor puteti apela la mine.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: CONFIGURARE RETEA VPN

#5 Mesaj de tomac »

În orașe mari Telekom are viteze ok, dar cum ieși de acolo cum sunt egale cu zero. Maxim 14 Mb download, 0,58 upload, negarantați nici ăia.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

hucecd
Mesaje: 224
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Tg Jiu

Re: CONFIGURARE RETEA VPN

#6 Mesaj de hucecd »

Ai perfecta dreptate. Pe noi ne intereseaza in special viteza de upload. Si la o asemenea viteza nu are rost nici macar sa incerci. La Cluj Napoca am intalnit la un client cea mai mare viteza din experienta mea. Cand ma deplasez la o instalare si aud ca are Telekom realizez din start cate probleme trebuie sa le depasesti.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: CONFIGURARE RETEA VPN

#7 Mesaj de stroer1948 »

softether.org este un fel de Hamachi ?

Scrie răspuns